Arktyczny bank nasion zawiera już ponad milion różnych gatunków nasion roślin

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W Svalbard, norweskiej prowincji w Arktyce około 1100 km od Bieguna Północnego powstał ogromny podziemny skarbiec, w którym zamraża się najcenniejsze nasiona z całego świata. Według oficjalnych danych, niedawno zabezpieczeniu zostało poddane kolejne 70 tysięcy różnych gatunków nasion, dzięki czemu łączna kolekcja wynosi już dokładnie 1 059 646 egzemplarzy.

 

Arktyczny bank nasion znajduje się głęboko pod ziemią i składa się z trzech komór, z czego jedna jest już prawie zapełniona nasionami, z których każde ma przeznaczenie spożywcze. Ambitny plan naukowców zakłada zdobycie wszystkich spożywczych gatunków nasion z całego świata, wliczając w to kopie zapasowe próbek nasion przechowywanych w innych bankach nasion na Ziemi.

 

Zachowanie różnorodności upraw jest uważane przez naukowców za niezbędne dla zabezpieczenia nas przed utratą żywności w wyniku czynników takich jak susze, choroby oraz zmiany klimatyczne.

 

Oficjalne dane informują, że od 26 lutego 2008 roku 73 różne instytucje z całego świata zdeponowały w Svalbard ponad milion gatunków nasion. Skarbiec otwiera się około dwa razy w roku, a najnowsze zdobycze obejmują unikalne odmiany ryżu, pszenicy, kukurydzy oraz czarnookiego grochu, który stanowi główne źródło białka w Afryce oraz Azji Południowej.

Wśród ciekawych odmian w kolekcji nasion znajdują się także takie jak irlandzki jęczmień browarny, stosowany przez tamtejszych piwowarów oraz afrykański orzech ziemny Bambara, który jest wyjątkowo odporny na suszę.

 

Z powodu arktycznego ocieplenia, w zeszłym roku bank nasion został zalany. Na szczęście woda nie dotarła na tyle głęboko, aby dostać się do komór z zamrożonymi nasionami. Po tym incydencie zamontowano nowe wodoodporne ściany. Naukowcy szacują, że we wszystkich bankach nasion na świecie znajduje się obecnie około 2,2 mln unikalnych odmian roślin i pewnego dnia wszystkie trafią do niedostępnego, arktycznego banku w Svalbard.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika alojzy

Nasionka zebrane, bunkry

Nasionka zebrane, bunkry pobudowane, upa, alkaida, isis i inne ścierwa dofinansowane i uzbrojone, rządy przekupione, islamiści rozlokowani w Europie, ludzie skłóceni i ogłupieni - to chyba najwyższy czas zacząć ten globalny rozpierdziel po którym ma zostać 10% ludzi.

Skomentuj