Arktyczne jezioro zniknęło w tajemniczych okolicznościach

Kategorie: 

Źródło: Facebook

Do zaskakującego odkrycia doszło na terenie Nowej Ziemii (grupie wysp na Oceanie Arktycznym, należącej do Rosji). Geolodzy, którzy wybrali się na ekspedycję, ze zdziwieniem stwierdzili, że jedno z arktycznych jezior zniknęło.

Wyprawa miała na celu zbadanie jeziora Usacheva, ale grupa naukowców była w sporym szoku, gdy okazało się, że w miejscu, w którym znajdował się zalew, obecnie pozostał jedynie pusty zbiornik, którego dno pokryte jest licznymi pęknięciami. Poniżej fragment raportu z wyprawy, który geolodzy zamieścili na swoim profilu na Facebooku:

"Nie chodzi tutaj o małe jezioro zlokalizowane blisko morza, które przykładowo może przebić się przez kanał i spłynąć do akwenu, lecz o duże i głębokie jezioro Usacheva, którego długość sięgała 3 km. Badacze chodzili po wysuszonym dnie jeziora i jak widać na fotografiach, jest to obecnie gliniana pustynia, pokryta licznymi pęknięciami, powstałymi w wyniku erozji".

Według informacji dostarczonych przez park narodowy Rosyjska Arktyka, jego pracownicy w ostatnim czasie odwiedzili ten obszar, a jezioro wciąż tam było. Wiadomo więc, że do tajemniczego zniknięcia musiało dojść bardzo niedawno.

Podobne sytuacje odnotowywano wcześniej już chociażby na Islandii, gdzie zbiorniki wodne znikały w niewyjaśnionych okolicznościach, aby pojawić się ponownie kilka lat później. Pozostaje nam liczyć na to, że niebawem doczekamy się rozwiązania zagadki zanikających jezior.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Kapitan

Nie ma 'ruskich zolnierzy' bo

Nie ma 'ruskich zolnierzy' bo nie ma kraju Rusi. Jest Ukraina, na zachodzie ktorej zyja Rusini, jest Bialorus, w ktorej zyja Balorusini i jest Federacja Rosyjska, w ktorej zyja Rosjanie. Czy ty uczeszczales do szkoly powszechnej w Polsce?

Portret użytkownika Exart

Ekstra, goń

Ekstra, goń

moje wnioski, hipotezy, i łap: 

 

Kto był po carze? No więc tak się nazywa termojądrowy sprawca znikania kolejnych elementów nowoziemskiego krajobrazu.

Strony

Skomentuj