Arktyczna pogoda w Europie - Wir polarny, który zamroził Skandynawię dociera do Polski

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Mimo, że klimatyści oglosili 2023 rok najcieplejszym w historii, tegoroczna zima jest wyjątkiowo surowa. Europa w ostatnim czasie doświadcza ekstremalnych warunków pogodowych spowodowanych działaniem wiru polarnego, który jest systemem silnych wiatrów wiejących wokół bieguna, szczególnie intensywnych zimą. Jego osłabienie może prowadzić do znaczących zmian w temperaturach, w tym do mrozów lub wyjątkowo wysokich temperatur jak na tę porę roku​​.

 

W Szwecji odnotowano rekordowo niskie temperatury, sięgające miejscami nawet minus 40 stopni Celsjusza, co jest najniższym poziomem od grudnia 2021 roku. W niektórych miastach tak niskie temperatury nie występowały od dwunastu lat. Podobne warunki panują w Norwegii, gdzie w ciągu doby spadło 70 centymetrów śniegu, z prognozowanymi kolejnymi 40 centymetrami. Te mroźne warunki w północnej Europie są wynikiem antycyklonu nadciągającego znad Arktyki​​​​​​.

 

Zjawisko to wpływa także na pogodę w Polsce. Prąd strumieniowy, który rządzi pogodą na naszych szerokościach, ulega zmianie w wyniku rozpadu wiru polarnego. Gdy prąd strumieniowy meandruje na południe, przynosi zimne powietrze z Arktyki do Polski. Obecnie prognozy wskazują, że w najbliższych dniach mróz dotrze do wszystkich regionów naszego kraju, a szczególnie dolegliwy będzie w północno-wschodnich regionach Polski. Najchłodniej ma być w okolicach piątku, 7 stycznia, z możliwymi przelotnymi opadami śniegu i temperaturami spadającymi poniżej zera w większości kraju​​.

Zarówno rekordowe mrozy w Skandynawii, jak i zmiany w pogodzie w Polsce, są wynikiem tego samego zjawiska – działania wiru polarnego, który wpływa na prądy strumieniowe i warunki pogodowe w całej Europie. To przypomnienie, że systemy pogodowe są globalnie powiązane i mogą mieć szeroko zakrojone skutki w różnych regionach​​.

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Emeryt

Raz im się trafiło-40 I teraz

Raz im się trafiło-40 I teraz ta opowiastek będą opowiadali do maja a może i przez całe lato! Dzisiaj w poniedziałek diesel syna nie odpalił ale on nawet w lato ciężko pali! Ostatnim rzutem na taśmę i moja ręka zapalił! To się pytam jaką zimą?

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Jaka arktyczna pogoda w

Jaka arktyczna pogoda w Europie?! Poza Skandynawią gdzie faktycznie przyszły mrozy ale takie dla niej normalne, takie jakie powinny być tam każdej zimy, w pozostałej części kontynentu są temperatury od -5 do -20C - to co to za arktyczne?! Kiedyś zimy w Polsce -20 do -25 to była norma i nikt nie mówił o zadnych arktycznych ani tymbardziej syberyjskich mrozach!

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika spokoluz

Pamiętam zimy od listopada do

Pamiętam zimy od listopada do marca ze śniegiem i spadkami temp. do -30stC i wszystko działało. Autobus szkolny przyjeżdżał , szkoła ze starym typem okien ale było ciepło w klasach , wszystko działało .

Dzisiaj temp. na syberii miejscami poniżej -50stC i wszystko tam działa ale ........  jak i u nas wtedy i teraz na syberii nie ma popier...ej  jewuni.

Wychodzi na to, że za taki stan rzeczy odpowieda jewunia - tam gdzie jej nie bylo i nie ma wszyscy dają radę nawet z cięższymi mrozami niż w jewuni.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Emeryt

Mam 59 lat i nie bardzo

Mam 59 lat i nie bardzo rozumiem o co kazań z tym skandynawskim armagedonem! Oglądam w tv program o pomocy drogowej w Norwegii leci to od kilku lat i z tego co widzę to nic nadzwyczajnego się na północy nie dzieje zimą jak co dzień! Najbardziej rozbawił mnie babeczka która siedzi w samochodzie od 12 godzin! Bez czapki w płaszczyk co miał a na nogach nie było widać. Ciekawe gdzie sika?

Portret użytkownika ARTUR

Armagedon w Skandynawii

Armagedon w Skandynawii zrobił się przez elektryczność bo jak wodospady zamarzały to szły węglówki a teraz nie ma nic i jeszcze samochody trzeba ładować , ale i tak w samochodach jest ciężko bo masz tylko 2 wyjścia przy takim mrozie , albo jedziesz albo grzejesz aż się bateria nie skończy Smile

Skomentuj