Areał upraw GMO na świecie stale rośnie

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Ilość upraw z roślinami modyfikowanymi genetycznie nadal rośnie.  Według Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych (ISAAA), światowy areał upraw tego typu został rozszerzony do 170,3 milionów ha. To o 10,3 mln ha więcej niż w 2011.

 

Liczba rolników uprawiających rośliny zmodyfikowane wzrosła o 600 tysięcy do 17,3 milionów. Zwiększone wykorzystanie genetycznie modyfikowanych nasion kukurydzy i soi w Brazylii spowodowało, że areał upraw GMO w krajach rozwijających po raz pierwszy przekroczył ten obsiewany w krajach rozwiniętych.  W 2012 roku kraje rozwijające się posiadały 52% światowej powierzchni upraw GMO.

 

W Brazylii, GMO zajmuje aż 36,6 milionów hektarów (6,3 mln ha więcej w porównaniu z 2011.), W USA - 69,5 mln ha (0,5 mln więcej), Argentyna - 23,9 milionów hektarów i Kanada - 11,6 milionów hektarów.  W ubiegłym roku uprawy GMO po raz pierwszy wprowadzono w kilku miejscach w Sudanie, który stał się czwartym krajem w Afryce, gdzie GMO rośnie w celach komercyjnych.  Kolejnym krajem, w którym po raz pierwszy uruchomiono uprawy GMO, była Kuba.

 

W niektórych krajach, areał upraw roślin zmodyfikowanych została zmniejszona.  Powierzchnia zasiewów bawełny GMO w Kolumbii została zmniejszona z 49,3 do 28,2 tysięcy hektarów a w Rumunii z 7,0 do 0,2 tysięcy ha.  W 2012 roku uprawy GMO zredukowano też w Egipcie gdzie transgeniczną kukurydzą obsadzono tysiąc hektarów w porównaniu 1,8 tysięcy hektarów obsianych w 2011.

 

Według prognoz ISAAA, perspektywy upraw GMO na świecie w ciągu najbliższych trzech lat są ostrożnie optymistyczne.  W najbliższej przyszłości, można dopuścić do wzrostu transgenicznej trzciny cukrowej, a także ryżu i fasoli, które zawierają duże ilości beta-karotenu. Komercyjne uprawy genetycznie zmodyfikowanej pszenicy mają się rozpocząć od 2020 roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika niespo

Ludzie z przykrością

Ludzie z przykrością stwierdzam, że nie wygramy walki z urzędem i ludźmi Monsanto, nie wygramy też walki z umierającym przez GMO światem ( populacja pszczół zmniejszyła się w krajach gdzie GMO jest stosowane o 40%).
 
Wobec powyższego musimy zwiększać świadomość ludzi, mówić im i uświadamiać jakie zło powoduje, nie tylko na Ziemi ale w nas ludziach( tutaj należy wymienić przede wszystkim bezpłodność, ale też zmiany hormonalne, zmiany nowotworowe, a także szerokie zaburzenia patomorfologiczne innych narządów rozrodczych) . My ludzie tworzymy tą ziemię, nie ustawy, nie rządy, TYLKO MY. Jeśli w porę się opamiętamy i nie będzie osób w Polsce, które zasiewają rosliny GMO to polskie produkty będą wolne od GMO, a wtedy istnieje szansa, że przetrwamy, że świat nie zginie. Dlatego zamiast walczyć z rządzącymi idźmy do sąsiedztwa, na spokojnie pogadajmy, wytłumaczmy, najlepiej aby mieć ze sobą wyniki badań, gdyż człowiek z natury jest SŁUSZNIE nieufny. Miejmy oczy szeroko otwarte, uczmy innych mając nadzieję, że w porę ludzie z polski się opamiętają i nasze dzieci, a także my nie będziemy musieli żyć w III wojnie światowej, która będzie wojną z głodu STWORZONEGO przez GMO.

Portret użytkownika MARGO

Brazylia, Sudan, Afryka,

Brazylia, Sudan, Afryka, Kolumbia, Egipt, Rumunia...bla, bla, bla...
A Polska ?
Co z uprawami GMO w Polsce ?
"..Polska: kolejny kraj – cel ekspansji koncernów biotechnologicznychNasz kraj nie jest jakimś unikalnym lub szczególnie trudnym celem dla koncernów, które opanowały Amerykę Północną, Południową i Środkową. Koncerny te mają znakomicie rozpoznane metody legalne, paralegalne i nielegalne wprowadzania swoich produktów na określone rynki.
Mają doświadczenie w wywieraniu nacisków na polityków, korupcji, fałszowaniu wyników badań, zastraszaniu i dyskredytowaniu naukowców...
Koncerny międzynarodowe, które wzięły na celownik Polskę poradziły sobie z demontażem systemu zabezpieczeń przejrzystości legislacji oraz społecznego wpływu na legislację w kraju o długich tradycjach demokratycznych – USA. Jak wygląda przejrzystość legislacji w Polsce? .."
Tak, jak wypowiedź przedstawiciela nie-rządu poniżej:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=okUAFQcEiu0
 
Cytat pochodzi z
http://myslnarodowa.wordpress.com/2012/01/21/gmo-w-polsce-strategia-pacyfikacji-spoleczenstwa/

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Skomentuj