Archeolodzy znaleźli najstarszy dom w historii ludzkości

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Archeolodzy odkryli najstarszy dom w historii ludzkości. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w Quaternary Science Reviews.

Najstarszym domem jest Wonderwerk Cave na pustyni Kalahari w RPA. Jaskinia jest badana od prawie 100 lat i znaleziono w niej skamieniałe kości zwierząt, które mają około 1 miliona lat. W 2012 roku amerykańscy archeolodzy odkryli w jaskini ślady prymitywnych palenisk.

 

Mimo, że artefakty narzędzi w innych miejscach były datowane aż na 3,3 miliona lat, nowe odkrycie jest obecnie uważane za najwcześniejsze oznaki ciągłego życia prehistorycznego człowieka w jaskini - przy użyciu ognia i narzędzi w jednym stałym miejscu wewnątrz, czyli czymś stanowiącym namiastkę domu.

 

Do tej pory w jaskini Wonderwerk nie znaleziono ani jednego fragmentu ludzkich szczątków, ale mimo to naukowcy twierdzą, że była ona zamieszkana już 2 miliony lat temu. Zgodnie z ich hipotezą, proto-ludzie w jaskini spożywali pożywienie i używali swoich prymitywnych kamiennych narzędzi, co jest najwcześniejszą tego typu czynnością pod „dachem”. Narzędzia z Wonderwerk Cave nie są najstarszymi znanymi, ale najwcześniejszymi znalezionymi w jaskiniach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Skoro ta jaskinia była domem

Skoro ta jaskinia była domem pra-ludzi to oczywistym jest , że wewnątrz nie miała prawa się znaleźć jakakolwiek pra-ludzka kość ... kto porzuca bądź chowa swych zmarłych w domu ? Zwyczaj nakazywał opuszczenie wioski gdy śmierć "nadchodziła" aby nią nie "skazić" domowego ogniska. Nawet współczesne zwierzęta tak robią. A gdy kogoś pożarła dzika bestia to razem z kośćmi .. a co zostało dojadały padlinożerne ptaki żywiące się właśnie kośćmi. Współcześnie robią to orłosępy . https://pl.wikipedia.org/wiki/Or%C5%82os%C4%99p

Skomentuj