Archeolodzy z Polski znaleźli pierwszą na świecie mumię kobiety w ciąży

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Polscy archeolodzy odkryli pierwszą na świecie mumię ciężarnej kobiety. Ciało, które obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, zostało kiedyś wywiezione z Egiptu.

Co ciekawe, początkowo mumia była uważana za mężczyznę. Naukowcy uważali, że należała do kapłana Chor-Dzhekhuti. To imię zostało zapisane na trumnie, w której znajdowały się szczątki.

 

W 2016 roku udało się ustalić prawdziwą płeć. Nowe badanie z wykorzystaniem promieni rentgenowskich i tomografii ujawniło jeszcze bardziej nieoczekiwaną rzecz - kobieta zmarła będąc w ciąży.

 

Naukowcy powiedzieli, że dokładnie przestudiowali zdjęcia i zauważyli zarysy maleńkiej nogi w brzuchu mumii. Wielkość płodu odpowiadała 26-28 tygodniom ciąży.

„Z nieznanych przyczyn nie usunięto płodu z jamy brzusznej zmarłej podczas mumifikacji. Dlatego ta mumia jest naprawdę wyjątkowa - powiedział Wojciech Eismond z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

Archeolodzy stwierdzili, że ta mumia jest jedyna w swoim rodzaju. Na zdjęciu rentgenowskim byli w stanie dostrzec długie kręcone włosy opadające kaskadami na ramiona i klatkę piersiową kobiety.

Zdjęcie ilustracyjne - źródło:pixabay.com

Wiadomo, że ta kobieta żyła w I wieku pne, a w chwili śmierci miała 25-30 lat. Jej mumia została znaleziona w Tebach w XIX wieku. Prawdopodobnie należała do elity społeczeństwa - ciało zostało starannie zmumifikowane, owinięte w sukno i zaopatrzone w bogaty zestaw amuletów.

 

Przyczyna śmierci kobiety nie została jeszcze ustalona. Ale na tkankach są ślady jej krwi. Naukowcy zamierzają je przeanalizować - mogą zawierać substancje wskazujące na określone choroby.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Przerywa Milczenie

Po pierwsze to imię czyta się

Po pierwsze to imię czyta się Dzor-Dzeta (lub Żor-żeta) i od poczatku było wiadomo, że należy do kapłanki, a nie do kapłana. kapłanki byly czymś powszechnym w starożytnym świecie; pełniły tez funkcje 'arcybiskupie'. Tak samo jak rytualna prostytucja tych 'zakonnic' - stąd ciąża.

Niestety ostatnie 2tys lat to dominacja męskich zakonów, więc jak już ktos miał by być uważany za kaplana to na pewno musiał być mężczyzną. I tu 'nagle' odkryto, że mumia jest żeńska - śmieszny przykład infantylizmu archeologów.

Tuth Ankh Amon też była kobietą i też umarła przy porodzie. Obecna jej mumia to zlepek dwóch ciał (bo oryginalna mumię przecieto piłą na pół). I nie odkrywam żadnej ameryki - to wiadomo od dziesiątek lat. Tylko trudno zmienić podręczniki i myślenie tych hien cmentarnych zwanych archeologami.

 

Portret użytkownika Przerywa Milczenie

Widzisz ciemniaku: w nogach

Widzisz ciemniaku: w nogach miała położone dwa płody. Wiedziałeś o tym?

Piły użyto do wydobycia klejnotów. Tak się im spieszyło. A w takie linki jak podajesz to wierzyć możesz ty, boś nie za inteligentny.

Portret użytkownika MlotoWiertara

mylisz kaplana egipskiego

mylisz kaplana egipskiego ktory nie byl zadnym zakonnikiem z zakonem katolickim ktory tytuluje rowniez kaplan swoich wyznawcow.

kaplan jest okresleniem stosowanym w wielu religiach ale to nie oznacza ,ze sa tozsame!!!

Portret użytkownika Przerywa Milczenie

Słuchaj ciemniaku: słowo

Słuchaj ciemniaku: słowo 'kapłan (kapłon)" oznacza koguta z wyciętymi jajami, czyli takiego szefa kurnika, ktory nie może zapładniać. Pierwotnie zas słowo to oznaczało sokoła (kapłna boga Ra).

I tyle w temacie.

Portret użytkownika Kwazar

O dziwo ! Osobiście znalazłem

O dziwo ! Osobiście znalazłem trochę ich więcej i to wcale nie archeologicznie.Omijam takie mumie kobiet z DALEKA !!! Boję się po prostu jak dziecko,klątwy mumii !  To cię chłopie w końcu zabije. Nawet prędzej niż później.

Sorry za szczerość jeśli obraziłem uczucia kobiet w przekonaniu czy nawet i odwrotnie. One zawsze sa słuszne ! 

Portret użytkownika baca

no to jedna sprawa się

no to jedna sprawa się wyjaśniła - mumia mężczyzny byla kobietą w ciąży... - odcięcie służby zdrowia od ludzi chorych ma jednak jakieś zalety, bo pracoholicy z poradni rentgenowskich strasznie sie zaczęli nudzić...

skoro w szputalach aż takie nudy no to moze by tak prześwietlić sarkofagi smoleńskie - tam też mumie mężczyzn miały kobiece nogi, czasami same lewe ponadto a kto wie może w sarkofagu prezydenta równiez leży mumia kobiety z kręconymi włosami w ciąży zamiast krasnoludka,,,

 

Portret użytkownika MlotoWiertara

ta mumia wyglada po starzeniu

ta mumia wyglada po starzeniu sie palcow i twarzy na jakies 50-60 lat stad zostawili ja bo ciaza w takim wieku jest u Egipcjan przeklenstwem a nie cudem tym bardziej ,ze oni rodzili sie czesto z kazirodztwa a jesli ta osoba byla kaplanka i zaszla w ciaze z kims np. z niewolnikiem czy tez z jakims kmiotem nizszego stanu to byc moze byla hanba i ja zamordowali...

Strony

Skomentuj