Archeolodzy odkryli w Polsce skarb pozostawiony przez Wandalów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W dobie powszechnej paniki, łatwo pominąć interesujące odkrycia takie jak to jakiego dokonał jeden z polskich rolników z miejscowości Cichobórz. Czystym przypadkiem, natrafił on na swoim polu na pełno monet pochodzących ze starożytnego Rzymu.

 

Łącznie 1753 monet zostało odkrytych w przez rolnika pracującego na swoim polu. Znalezisko waży około 5 kilogramów i przypisuje się je żyjącym na tych terenach ludom Wandalów i Gotów. Badacz z Lublińskiego Instytutu Archeologii Andrzej Kokowski już teraz określił to odkrycie mianem "korony polskiej archeologii".


Źródło: Muzeum Hrubieszów


Dinary znajdują sie obecnie w posiadaniu lokalnego muzeum w Hrubieszowie, które podzieliło się informacjami na ich temat w sieci. Samo odkrycie miało miejsce jeszcze w 2019 roku, jednak dopiero teraz zostało ono podane opinii publicznej. Rolnik, który zgłosił odkrycie starożytnych monet Mariusz Dyl, skontaktował się z pracownikami muzeum w Hrubieszowie. Po uruchomieniu poszukiwań odnaleziono 137 monet rozrzuconych po obszarze wykopalisk. Po zakończeniu poszukiwań na obszarze o średnicy 100 metrów, liczba ta zwiększyła się aż do 1753.


Źródło: Muzeum Hrubieszów


Jak na ówczesne czasy, była to całkiem przyzwoita suma pieniędzy. Nie wiadomo dlaczego zostały one rozrzucone po całym polu, ale spekuluje się, że oryginalnie znajdowały się one w drewnianej skrzyni bądź też były owinięte skórą. Dzięki przedstawionej na nich podobiźnie cesarza rzymskiego Nerwy, wiadomo że monety pochodzą mniej więcej z II wieku n.e.


Źródło: Muzeum Hrubieszów

 

Odkrycia takie jak to, pozwalają nam spojrzeć na historię naszego kraju pod zupełnie nowym kątem. Archeolodzy dopatrują się w nim chociażby nowych informacji na temat ucieczki ludu Wandalów przed atakującymi ich Gotami. Schowanie skarbu miałoby sugerować, że spodziewali się oni wrócić na te tereny i ukryć swoje dobra przed najeźdźcami. Jednak ostatecznie, ich plany okazały się złudne.

 

 

Moment ukrycia tego skarbu ma pokrywać się z okresem w historii, gdy zatracili oni zdolność do przeciwstawiania się natarciom Gotów. Dla archeologów, stanowi to wiarygodny wskaźnik, który pozwoli na lepsze zrozumienie upadku ludu Wandalów. Na obecną chwilę monety oczekują w muzeum w Hrubieszowie na dalsze badaniom przez ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdjęcia znaleziska są dostępne na stronie muzeum.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika pangolin

Wandalowie istnieli naprawdę,

Wandalowie istnieli naprawdę, to byli Niemcy, którzy kochali Wandę. Ale ona ich nie chciala. I tak się do nich przykleiło Wanda -lovie. I oni nie zakopali tych pieniędzy tylko zgubili bo z rozpaczy zaczeli pić. ot i takie lavstory  

Strony

Skomentuj