Archeolodzy odkryli w Australii dinozaury wielkości współczesnych kangurów

Kategorie: 

Źródło: James Kuether

Na terenie australijskiego stanu Wiktoria odnaleziono szczątki, które należą do małych, nieznanych wcześniej dinozaurów. Szacuje się, że gatunek Galleonosaurus dorisae żył około 125 milionów lat temu i poruszał się po starożytnej dolinie, która w okresie kredy łączyła Australię z Antarktydą.

 

Matther Herne z Uniwersytetu Nowej Anglii i jego zespół odnalazł pięć skamieniałych górnych szczęk. Analiza kości wykazała, że nowo odkryty gatunek dinozaura był ornitopodem – jest to grupa ptasionogich roślinożerców, które chodziły na tylnych łapach. Dinozaury z gatunku Galleonosaurus dorisae były małe i bardzo szybkie, a wielkością przypominały współczesne kangury.

 

Odkryte kości były pokryte osadami wulkanicznymi, które prawdopodobnie były przenoszone przez rzeki, płynące z wschodniego obszaru wulkanicznego, który był aktywny w okresie kredy. W zeszłym roku, z osadów wulkanicznych, ten sam zespół archeologów odkrył inny gatunek małych ornitopodów: Diluvicursor pickeringi.

Źródło: Matthew Herne

Badania wykazały, że gatunek Galleonosaurus dorisae był bardzo bliskim krewnym Diluvicursor pickeringi, lecz był starszy o 12 milionów lat. Naukowcy odkryli również, że Galleonosaurus dorisae był bardziej spokrewniony z ornitopodami z Patagonii, niż z Ameryki Północnej i Chin.

 

Dzięki kolejnym odkryciom i dokładnym analizom możemy poznać przemieszczanie się dinozaurów w momencie rozpadającego się superkontynentu Gondwana w okresie kredy. Jak wynika z badań, opisane wyżej pokrewieństwa wynikają z tego, że Australia i Południowa Ameryka posiadały połączenia lądowe, które prowadziły przez Antarktydę.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj