Archeolodzy odkryli ogon dinozaura, który zachował się w bursztynie

Kategorie: 

Źródło: R.C. McKellar, Royal Saskatchewan Museum

Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Geologicznego w Pekinie znaleźli ogon małego dinozaura, zatopiony w bursztynie. Jest to niezwykłe odkrycie, ponieważ ogon ten jest pokryty piórami, co potwierdza wcześniejsze teorie o upierzeniu dinozaurów.

 

O odkryciu można przeczytać w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym Current Biology. Wiodącym autorem pracy naukowej jest Lida Xing, która zlokalizowała minerał na targowisku w Myanmarze. Sprzedawca uznał, że w kawałku bursztynu znajdują się fragmenty jakiejś rośliny.

Źródło: R.C. McKellar, Royal Saskatchewan Museum

Jednak po obejrzeniu przedmiotu przez paleontologów stwierdzono, że to ogon, który składa się z ośmiu kręgów i jest pokryty dobrze zachowanymi pozostałościami piór. Uznano, że szczątki nie należały do pradawnego ptaka, ale do małego, drapieżnego dinozaura, który żył na Ziemi 99 milionów lat temu.

Źródło: Lida Xing

Wierzchnia strona ogona, jak wykazały badania, jest koloru kasztanowego, a dolna w kolorze białym. Poza upierzeniem, ogon nie posiada centralnego rdzenia, co jest charakterystyczne dla współczesnych gatunków ptaków. Według naukowców istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kolejne fragmenty bursztynów, zawierające inne tkanki dinozaurów, mogą zostać odnalezione w przyszłości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj