Arabski stał się drugim najpopularniejszym językiem w Szwecji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Szwedzki językoznawca ogłosił, że arabski zajmuje obecnie drugie miejsce w Szwecji pod względem popularności. Tym samym język arabski prześcignął fiński, który był drugim językiem w Szwecji od kilkuset lat.

 

Językoznawca Mikael Parkvall szacuje, że w kraju zamieszkiwanym przez około 10 milionów ludzi, ponad 200 tysięcy posługuje się arabskim. Jego zdaniem, liczba ta wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat i ma związek z przyjmowaniem muzułmańskich imigrantów z Afryki i Azji, z kolei społeczeństwo Finów starzeje się, dlatego co raz mniej ludzi posługuje się tym językiem.

 

Trudno jednak powiedzieć, jaki procent populacji posługuje się językiem arabskim. Władze Szwecji nie prowadzą takich statystyk. Wiadomo jednak, że społeczeństwo składa się z imigrantów w około 20%. W 2015 roku, Szwecja przyjęła najwięcej muzułmańskich imigrantów ze wszystkich krajów Europy w stosunku do liczby zamieszkującej ją ludności.

Przyszła flaga Szwecji?

W serwisie społecznościowym Twitter pojawiły się komentarze, że kolejnym historycznym kamieniem milowym będzie dzień, w którym język arabski stanie się popularniejszy nawet od szwedzkiego. Uważa się, że upadek Szwecji, jaką znamy, nastąpi w ciągu kilku dekad.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Tarkfiniusz Pyszny

A jedyną dozwoloną religią

A jedyną dozwoloną religią Islam. Kto nie będzie mówił po arabsku i czcił Allaha będzie pozbawiony głowy albo w najlepszym wypadku jako wierzący Chrześcijanin płacić Dżizje (podatek od niewiernych).

Portret użytkownika Mojeimię44

W Polsce z koleji drugim

W Polsce z koleji drugim oficjalnym językiem stał się ukraiński a trzeci bedzie żydowski. Nikt z tego sensacji nie robi a statystyki rosną. Multikulti dopadło i Polske tylko nie wszyscy jeszcze to rozumieją. Czy to źle? Zobaczymy. Czas pokaże. 

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika Medium

Hmm, dwa razy słyszałam

Hmm, dwa razy słyszałam włoski podczas głośnej rozmowy telefonicznej młodych kobiet. Wśród nich jedna szła z wózkiem.

Ukrainka, która pracuje u mojej córki mówi nie po ukraińsku, a po rosyjsku.

Portret użytkownika alojzy

Martwmy się szwecją i

Martwmy się szwecją i niemcami, jakie to one głupie i w ogóle, nie to co my.
Szkoda tylko, że Polacy nie wiedzą ile organizacji żydowskich próbuje wprowadzić jidysz jako drugi język urzędowy, a to w sumie całkiem logiczne, że nowi właściciele Polski chcą w urzędach rozmawiać po swojemu.

Strony

Skomentuj