"Arabska wiosna" pomogła USA w sprzedaniu rekordowej ilości broni

Kategorie: 

100hla.com

Gdyby wiedzę o świecie czerpać tylko z telewizji i kilku prorządowych gazet można by uznać, że nie ma drugiego tak miłującego pokój narodu jak amerykański. Ten samozwańczy światowy żandarm zawsze z dużym zaniepokojeniem przyjmuje informacje o kolejnych konfliktach. Czasami serce narodu krwawi tak mocno, że miłujący pokój żołnierze armii amerykańskiej lądują w jakimś pustynnym kraju i zaczynają wprowadzać "demokrację". Nawet jednak, jeśli strzelają do siebie wyłącznie autochtoni w większości przypadków broń, z której się zabijają również pochodzi z USA.

Według danych opublikowanych w prasie rosyjskiej,  zeszły rok był szczególnie udany dla sprzedawców broni. Padł rekord w sprzedaży broni na świecie. Ponad 75% całej sprzedawanej globalnie broni pochodzi z USA. Drugim krajem na liście beneficjentów rekordowej wielkości transakcji na rynku broni jest Rosja, ale jej udział w rynku to jedynie, 5% co wygląda słabo w porównaniu do konkurenta zza oceanu.

 

Wszystko wskazuje na to, że napięcia, jakie powstały na Bliskim Wschodzie są na rękę koncernom zbrojeniowym. Nawet, jeśli nie trwa teraz wielka operacja militarna jak dwie wojny irackie to odpowiednio podsycone kwestie bezpieczeństwa regionu w związku z groźbami Izraela gotowego do ataku na Iran stwarzają wrażenie, że trzeba się zbroić. Jest ono szczególnie silne w regionie potencjalnego konfliktu.

 

Większość rekordowych transakcji na rynku bronią to właśnie zakupy bogatych państw arabskich szykujących się do walki z szyitami. Zbrojenia obejmują Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Arabię Saudyjską, która zakupiła broni za 33 miliardy dolarów. Amerykanie sprzedają drogie samoloty bojowe, zintegrowane systemy obrony przeciwrakietowej. Jak twierdzą transakcje te mają na celu stworzenie jednolitego systemu obrony powietrznej w regionie. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tomek500

A na jakiej wojnie Amerykanie

A na jakiej wojnie Amerykanie nie zarobili.Mówią tylko ile poszło na operację Iracką i Afgańską.Ale ile z tamtąd ropy wypopąpują.O jakiiej wartości tego już nie powiedzą.100 razy tyle co wydali na całą tą wojnę.Był taki film "pan życia i śmierci".Tam padł taki mądry text który powiedział ten chanlarz jak go złapali.Że on jest płotką w porównaniu do prezydenta stanów zjednoczonych.

Portret użytkownika Alvir

A rosjanie płaczą, że to nie

A rosjanie płaczą, że to nie u nich ta broń jest kupowana... bo przecież nie ma drugiego tak bardzo miłującego pokój państwa [nie mylić z narodem] jak ZSRR a teraz Federacja Rosyjska. |Dowodów na tę miłosć do pokoju nie brakuje: Finlandia, Polska, Węgry, Czechy, Afganistan, Czeczenia...I tylko nasuwa się na myśl pytanie ze starego dwocipu o zajęciach z wychowania sexualnego w "niepobiedzimoj RKKA" kiedy to wykłądowca autorytatywnie stwierdził, że pośród wielu innyhc rodzajów miłości najwspanialszą jest miłość narodu do Partii i Partii do narodu, zaś jais sierżant nieśmiało spytał: "Towariszcz Pałkownik... w etoj liubwi - kto kogo jebiot?"

Portret użytkownika zbig

amerykanie tak jak żydzi

amerykanie tak jak żydzi sprzedają nawet sznur na którym ktoś ich powiesi. u nas społeczeństwo nie może mieć broni bo władza dobrze wie że musiała by się pilnować. a tak to  mogą robić przekręty. 

Portret użytkownika gregor ju

i tak wlasnei jest  ;) bo sa

i tak wlasnei jest  Wink bo sa tak skorumpowani ze nic nie robia dla ludzi tylko pchaja kase na wycieczki i wille poza üpolska ale niedlugo wszystkie dane ze szwajcarii juz sa do analizy w niemczech  ;)niech robia w gacie jak wyjdzie na jaw co kto ma 

ateista   prosze nie wciskac tematow religijnych bo to sa glupoty ok !!!
"Wer mit den großen Hunden pissen will , muß auch das Bein so hoch kriegen"!!!
ɟdoʞ
ɯǝp
ɟnɐ
ʇɥǝʇs
ʇlǝʍ
ǝuıǝɯ

Portret użytkownika guarana

"ale niedlugo wszystkie dane

"ale niedlugo wszystkie dane ze szwajcarii juz sa do analizy w niemczech  ;)niech robia w gacie jak wyjdzie na jaw co kto ma" Już wystarczająco dużo wyszło na jaw żeby rostrzelać cały rząd, jeśli nie przy pomocy "prawa" to poza prawem. Jakoś nikt się nie kwapi żeby wyrwać chwasty...Zresztą, kto tu tworzy prawo? Bandziory, których trzeba osądzić, więc "prawo" nie ma zastosowania.

Strony

Skomentuj