Kategorie:
W lutym 2021 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie z powodzeniem rozpoczęły eksplorację Marsa. Na orbitę Czerwonej Planety wysłali oni własną stację międzyplanetarną Al Amal.
Głównym celem orbitera jest badanie właściwości marsjańskiej atmosfery i już spełnia swoją misję. Niedawno urządzenia sporządziły mapę temperatury planety, znalazły największy wulkan w Układzie Słonecznym i zbadały rozmieszczenie gazów w górnych warstwach marsjańskiej atmosfery. Wszystkie te dane zostały pomyślnie przesłane na Ziemię i dzieki temu teraz znowu wiemy trochę więcej o Marsie.
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest zdjęcie Marsa wykonane aparatem EXI (Emirates eXplorer Imager). Fotografia została zrobione z odległości 13 tysięcy kilometrów od powierzchni planety. Pokazuje wygasły wulkan Olimp, który jest najwyższym szczytem w całym Układzie Słonecznym. Wysokość tego wulkanu szacuje się na 26 kilometrów, a jego średnica to 540 kilometrów.
Zbocza wulkanu są bardzo strome i naukowcy nie potrafią jeszcze dokładnie wyjaśnić, z czym to się wiąże. Niektórzy badacze uważają, że ściany mogły zostać zmyte przez ogromny ocean, który mógł istnieć na Marsie miliony lat temu lub więcej. Dla porównania najwyższym wulkanem na Ziemi jest Mauna Kea, znajdująca się na Hawajach. Jego wysokość to 10 kilometrów, licząc z cześcią znajdującą się pod powierzchnią oceanu, czyli m arsjański Olimp jest około 2,5 razy wyższy od niego!
Arabscy naukowcy otrzymali również fotografię Marsa wykonaną przez instrument EMUS (Emirates Ultraviolet Spectrometer). Zdjęcie zostało zrobione z wysokości 36 tysięcy kilometrów od powierzchni planety i przedstawia rozkład wodoru, tlenu i tlenku węgla w górnych warstwach atmosfery. Oprócz tego arabscy naukowcy mają teraz mapę rozkładu temperatur na Marsie. W sumie stacja Al Amal przesłała na Ziemię 30 gigabajtów danych, wśród których jest 825 obrazów. Wszystko to zostało uzyskane w ciągu miesiąca pracy.
Rozkład wodoru, tlenu i tlenku węgla w atmosferze Marsa
Mapa temperatury Marsa. Im bardziej czerwony kolor, tym cieplej. Ale Marsa nie można nazwać ciepłą planetą, ponieważ średnia temperatura powietrza na nim wynosi około -40 stopni Celsjusza.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Zniszczę tą planetę.
Zniszczę tą planetę.
Zniszczę tą planetę.
Zniszczę tą planetę.
Zniszczę tą planetę.
Zniszczę tą planetę.
Strony
Skomentuj