Arabska koalicja przerzuca wojsko i czołgi do wyzwolonego portu Aden w Jemenie

Kategorie: 

Egipski czołg M60A1 - foto: SSGT Jeffrey T. Brady, USAF/DefenseImagery.mil
Do Jemenu przybywa coraz więcej wojsk wchodzących w skład arabskiej koalicji, która zwalcza szyickich rebeliantów z ugrupowania Huti. Kluczowe miasto portowe Aden zostało odbite z rąk bojowników a po ciężkich starciach udało się właśnie odzyskać kontrolę nad znajdującą się nieopodal bazą lotniczą al-Anad.

 

Aden, drugie co do wielkości miasto w Jemenie, ma strategiczne znaczenie w tym konflikcie - znajduje się tam przede wszystkim główny port morski w kraju, lotnisko o charakterze międzynarodowym i rafineria ropy naftowej. Dzięki temu miastu, szyici mogli otrzymywać wsparcie militarne z zewnątrz poprzez drogę morską i powietrzną.

Rebelia przejęła kontrolę nad Adenem kilka miesięcy temu, ale miasto zostało jakiś czas temu odbite przez wojska pochodzące między innymi z ZEA, Arabii Saudyjskiej i Kataru. Kontrolowanie miasta portowego umożliwia krajom arabskim transport kolejnych żołnierzy, czołgów i pojazdów opancerzonych. Tylko w przeciągu minionego weekendu przybyło tam około 1,500 żołnierzy wraz ze sprzętem wojskowym. Również niektórzy politycy, którzy na początku roku zostali zmuszeni do ucieczki przed rebelią, zaczynają przybywać do kraju. Aden jest teraz traktowane jako druga stolica Jemenu.

 

W ostatnich dniach arabska koalicja szturmowała położoną niedaleko od Aden wojskową bazę lotniczą al-Anad, nad którą ostatecznie przejęto kontrolę. Bojownicy Huti powiadomili wcześniej, że ofensywa została odparta ale nie skomentowali jeszcze najnowszych doniesień. Gdy rebelianci zostaną całkowicie pokonani w regionie miasta Aden, kolejnym krokiem może być atak na miasto Taiz, Ibb, Zamar i ofensywa na opanowaną przez szyitów stolicę Sanę.

 

 

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-33772170

http://www.rt.com/news/311492-yemen-houthi-saudi-coalition/

http://presstv.ir/Detail/2015/08/04/423160/Yemen-airbase-lahij-Anad

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Ukraina: SBU sprawdza

Ukraina: SBU sprawdza informacje o "brudnej bombie" separatystów

Przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zapewnił, że rzetelnie sprawdzane są doniesienia mediów, jakoby prorosyjscy separatyści w Donbasie na wschodzie kraju prowadzili przygotowania do skonstruowania "brudnej bomby" jądrowej.
http://wiadomosci.onet.pl/ukraina-sbu-sprawdza-informacje-o-brudnej-bombie-separatystow/048bye
 Dokładnie, tym razem będzie to nie byle jaka prowokacja bo atomowa, z tego Ukraina słynie. Oczywiście zaraz po tej prowokacji będą nagrania i rozmowy separatystów "Ta świecąca pięknotka pierdykła? Da ta pięknotka" i zdetonują ją u siebie w Doniecku. to już jest poważna sprawa, bo ta głupia Ameryka powie, ze Rosja dostarcza materiały atomowe powstańcom Noworosji i może w końcu wtedy, Amerykanie przestaną używać rosyjskich silników bo cokolwiek uda im się wystrzelić w kosmos, jak np. tą sondę New Horyzont to tylko dzięki silnikom RD-180 :) 
POLACY, NIE DAJCIE SIĘ ZWARIOWAĆ, BO TO SZALEŃSTWO ZDAJE SIĘ, NIE MIEĆ GRANIC!!!

 

Portret użytkownika achiles

 Trzeba być skończonym

 Trzeba być skończonym debilem żeby wierzyć w to, że Rosja chce czy planuje zaatakować Europę.
Skoro Rosja nie potrafi stanowczo wystąpić w obronie swoich rodaków mordowanych przez neobanderowców na Ukrainie, to ma być w stanie zaatakować Państwa należące do NATO?
USA robi wszystko żeby straszyć Europę by ta kupowała hurtem ich broń.
Póki co to niewiele Państw dało się na to nabrać, oczywiście Polska jest na czele tych nabranych.

Portret użytkownika achiles

Nie dosyć, że Rosja i Chiny

Nie dosyć, że Rosja i Chiny stały się mocarstwami, to jeszcze połączyły swoje siły tworząc BRICS i SOW. USrahell ma coraz mniej do powiedzenia. Doktryna Wolfowitza to chyba jakiś żart. Rosja ma nie tylko broń atomową i termojądrową ale i broń klimatyczną http://pl.sputniknews.com/swiat/20150401/195867.html , broń mikrofalową http://pl.sputniknews.com/swiat/20150615/519693.html , broń tektoniczną ?, Chiny mają to czego nawet nie maja Rosjaniehttps://www.youtube.com/watch?v=DSzETCAAIng&spfreload=10 jednak to w jaki sposób Putin odradza Rosję to możliwość prowadzenia działań konwencjonalnych. Modernizowane czołgi i samoloty, opracowane czołgi, wozy bojowe, systemy rakietowe nowego typu, niewykrywalne łodzie podwodne, każdego dnia powstaje więcej i więcej sprzętu do prowadzenia wojny konwencjonalnej i to zarówno w Rosji, Chinach jak i Indiach czy u innych sojuszników. Czas działa na korzyść SOW bo są to państwa które wciąż rozwijają się i ich arsenał rośnie a USA zaczyna rdzewieć. W końcu przyjdzie taki dzień że USA będzie zmuszone przestać wymachiwać szabelką. Chyba że USA rozpęta wojnę zanim nadejdzie ten dzień.

Portret użytkownika Misiek

Hm, w Jemenie to rebelia i

Hm, w Jemenie to rebelia i koalicja broni upadłego rządu, a w Syrii to jak najbardziej słuszna opozycja przeciw Asadowi, która jakoś nie moze sobie poradzić, bo lud nie chce zrzucić legalnego prezydenta Asada ze stołka. Co za hipokryzja i wredne działanie wszędzie finansowane przez ten sam kapitał.

Skomentuj