Arabska koalicja i al-Kaida współpracują przeciwko rebelii w Jemenie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Al-Kaida jest dla Arabii Saudyjskiej dobrym sojusznikiem, podobnie jak Państwo Islamskie dla Turcji. Wielu do dziś nie wierzy, że al-Kaida nie jest jedynie zbieraniną islamistów a dobrze wyposażoną armią, która po prostu realizuje czyjeś cele. Dowody na współpracę między tym ugrupowaniem zbrojnym a Arabią Saudyjską i innymi państwami arabskimi można znaleźć chociażby w Jemenie.

 

Jak podaje BBC, dokumentalistka Safa Al Ahmad przybyła kilka miesięcy temu w pobliże miasta Taiz na linię frontu aby przeprowadzić rozmowę z tamtejszymi oddziałami, które walczą przeciwko Huti i są wspierane przez państwa arabskie. Podczas kręcenia filmu, bojownicy Ansar al-Sharia, radykalnej islamskiej grupy powiązanej z al-Kaidą domagali się aby kobieta ich nie nagrywała. Sama jej obecność bardzo ich rozdrażniła.

 

Wojna w tym kraju wybuchła niemal rok temu ale sytuacja właściwie niewiele się zmieniła. Koalicja arabska przejęła kontrolę tylko nad niektórymi regionami w południowej części Jemenu. Postępy Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników są słabo widoczne.

 

Wygląda więc na to, że członkowie sunnickiej al-Kaidy chętnie pomagają w walce z szyickim Huti. Należy pamiętać że konflikt w Jemenie to nic innego jak wojna pośrednia pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską, która planuje zaaganżować się militarnie również w Syrii.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/world-middle-east-35630194

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj