Arabia Saudyjska zbuduje największy na świecie park solarny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Arabia Saudyjska, która jest największym eksporterem ropy naftowej, zamierza postawić na energię odnawialną. Następca tronu Mohammed Bin Salman podpisał w Nowym Jorku dokument mówiący o współpracy monarchii z japońskim przedsiębiorstwem SoftBank Corporation. Ich wspólnym celem będzie zbudowanie gigantycznego parku solarnego.

 

W Arabii Saudyjskiej ma powstać największy na Ziemi park solarny o ogromnej mocy 200 GW - to jest 100 razy więcej od drugiego największego projektu Solar Choice Bulli Creek PV Plant, który aktualnie powstaje w Australii. Ta niezwykła inicjatywa pochłonie 200 miliardów dolarów, ale utworzy 100 tysięcy nowych miejsc pracy.

 

Monarchia Saudów aktywnie poszukuje alternatywnych źródeł energii i chce zmniejszyć swoją zależność od ropy naftowej. W 2016 roku, państwo posiadało zdolność do produkcji 77 gigawatów energii elektrycznej, która pochodziła przede wszystkim z gazu naturalnego i ropy.

Park solarny to ogromne przedsięwzięcie, które pozwoli zwiększyć możliwości produkcji energii niemal czterokrotnie, a także zwiększyć eksport surowców, takich jak ropa naftowa i gaz. Ponadto, w ciągu kolejnych 25 lat, Arabia Saudyjska zamierza również postawić przynajmniej 16 reaktorów jądrowych o łącznej wartości ponad 80 miliardów dolarów. Jeśli uda się zrealizować te wszystkie projekty, Rijad nie będzie już musiał polegać na ropie naftowej i zwiększy swoje bezpieczeństwo energetyczne.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj