Arabia Saudyjska zamierza odciąć Katar od lądu za pomocą pustynnego kanału

Kategorie: 

Doha, stolica Kataru - źródło: Flickr/Axel Drainville/CC BY-NC 2.0

Saudyjskie media ujawniły tajny projekt rządu, który zakłada zbudowanie szerokiego kanału wzdłuż granicy z Katarem. Realizacja tego planu oznacza, że Katar zostanie pozbawiony jedynego połączenia z lądem i de facto stanie się wyspą. W ten sposób Arabia Saudyjska zamierza odizolować emirat od półwyspu.

 

Omawiany kanał powstanie dokładnie na granicy z Katarem, będzie miał 60 km długości, 15-20 metrów głębokości i 200 metrów szerokości. Jego budową zajmą się egipskie firmy, zaś pieniądze na ten projekt będą pochodzić od saudyjskich i emirackich prywatnych inwestorów.

 

Kanał ten będzie na tyle szeroki, aby pozwolił na przepływ statków handlowych. Na miejscu pojawią się porty, hotele, ośrodki turystyczne i plaże. Saudyjskie media podają również, że Rijad chce tam postawić jednostkę wojskową oraz składowisko odpadów radioaktywnych.

 

Projekt o wartości 750 milionów dolarów podobno jest gotowy i oczekuje na zatwierdzenie przez rząd. Co ważne, Arabia Saudyjska nie zaprzeczyła tym doniesieniom. Dowiedzieliśmy się jednak, że planowany kanał ma zmusić Katar do realizacji długiej listy żądań państw arabskich. Przypomnijmy, że konflikt polityczny wybuchł w czerwcu zeszłego roku. Arabia Saudyjska i inne kraje regionu oskarżyły Katar o współpracę z ich największym wrogiem – Iranem. Od tamtego czasu sytuacja nie uległa zmianie, więc Saudowie zamierzają się pozbyć problemu na swój sposób, czyli poprzez całkowitą izolację Kataru.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Randoop

Rijad choruje na Katar.Chce

Rijad choruje na Katar.Chce się pozbyć infekcji wpuszczają Katar w kanał.

Czy to pomoże?

Corazwyraźniej można zauważyć ,że Świat opanowała zgraja debili.Część z nich w ręcznikach,spora część w myckach,kapeluszach,uszankach i słomkowych parasolach na łbach.Wszyscy oni ambitni ,kształceni inaczej nie przyjmują zwiastunów ich końca.

Portret użytkownika ronin

czyzby saudyjcycy zapomnieli

czyzby saudyjcycy zapomnieli jeszcze o zbudowaniu zlomowiska no i co najwazniejsze ogrpmnego wysypiska smieci [najwiekszego na swiecie w arabii tez musi byc cos naj] ktore by pasowalo do tego skladowiska odpadow radioaktywnych. no bo jesli maly kazio nie zrobi wielkiej kupy to nie zrobi wystarczajaco na zlosc koledze z piaskownicy.

Skomentuj