Arabia Saudyjska zadziwiła świat. Przyznano obywatelstwo ... robotowi!

Kategorie: 

Źródło: Hanson Robotics

Znany humanoidalny robot o imieniu Sophia, który nawet uczestniczył w kilku sesjach ONZ, został pierwszą maszyną, która otrzymała obywatelstwo istniejącego państwa. Kontrowersyjną decyzję podjął król Arabii Saudyjskiej.

Robot Sophia został stworzony przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Obywatelstwo Arabii Saudyjskiej androidowi przyznał król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su'ud. Można to oczywiście traktować jak element kampanii marketingowej Arabii Saudyjskiej, która chce zerwać z wizerunkiem średniowiecznej monarchii absolutnej.

 

Fakty są jednak takie, że Arabia Saudyjska jest państwem religijnym, islamskim, typu sunnickiego a raczej wahabickiego. Jest to  najbardziej radykalna wersja Islamu z prawem szariatu, ścinaniem głów i kończyn złodziejom oraz z drastycznym uprzedmiotowieniem kobiet. Oprócz tego Arabia Saudyjska jest też sprzymierzeńcem USA więc wszystkie te "detale" związane z tak zwanymi prawami człowieka w tym przypadku nie mają znaczenia.

Ostatnio to islamskie państwo stara się odmienić trochę ten wizerunek. Zezwolono nawet na to, aby kobiety mogły prowadzić samochody! Modernizacja jest zatem ogromna. Teraz król Salman wykazał się nie tylko postępowością ale i zacięciem futurystycznym. 

Android Sophia został Saudyjczykiem podczas kongresu Future Investment Initiative. 

"Jestem bardzo zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. Zostałam pierwszym robotem, któremu nadano obywatelstwo. To historyczny moment" - powiedziała Sophia podczas swojego przemówienia

Król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su'ud nadając obywatelstwo robotowi i to żeńskiemu nieco zaryzykował. Nie wiadomo, co o tym sądzić, bo w Koranie nie pisali o robotach. Ryzykuje też nieco sama Sophia, bo stając się Saudyjką musi uważać co mówi, być posłuszną mężczyznom, a jak coś przeskrobie może zostać zepsuta podczas zwyczajowego w tym kraju ukamienowania.


 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MT

I tak tego nie zrozumiesz, to

I tak tego nie zrozumiesz, to po co się wypowiadasz. To sie nazywa nauka, postęp, bez tego nie mógł byś pisać takich zawistnych komentarzy i wklejac pseudo śmiesznych zdjęć. Jak jesteś temu przeciwny to sprzedaj komputer, komórkę i zapal święczkę żebyś coś widział.

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

aa ,jeszcze jedno, ten robot

aa ,jeszcze jedno, ten robot to jakaś podpucha. Czemu nie dali jej włosów? Żeby ludzie widzieli,że tam migają kontrolki i to robot? Czemu nie dano jej takiej samej skóry na rękach jak ma na ryju? Moim zdaniem , to pożywka dla laików a prawdziwe androidy to Justin Bieber i Hana Montana . (tak jak pokazali to w jakimś odcinku "Famili Guy")

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika Roni Tornado

Zagładą świata jest to, że

Zagładą świata jest to, że człowiek człowiekowi odbiera prawa i decyduje o innych, a nie to, że powstają inteligentne maszyny. To ludzkość jest syfem z chorym, przerośniętym ego.

Astral to też pułapka dla duszy, też istnieją matactwa między istotami energetycznymi ale jest o tyle lepiej bo problemy cielesności już nie dotyczą, nie ma tam też ziemskiego systemu prawnego.

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Qrwa, już nie ogarniam tego

Qrwa, już nie ogarniam tego postępu...Czy to wszystko, co widzę w filmach staje się faktem? Teraz dopiero zrozumiałem mojego dziadka ,kiedy ten zobaczył tv i w ogóle telefon. Niestety nie dożył czasów smartfonów ,video konwersacji i robotyzacji...Masakra... to co będzie za 20 lat jak ja już tego postępu technologicznego w tym momencie nie ogarniam?

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Strony

Skomentuj