Arabia Saudyjska wprowadza surowe kary za memy i satyryczne wpisy na portalach społecznościowych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Arabia Saudyjska wprowadza kolejne ograniczenia wolności słowa. Prokuratura generalna ogłosiła, że zamieszczanie satyrycznych wpisów w internecie będzie surowo karane grzywną lub więzieniem. Chodzi o komentarze, które ośmieszają lub „zakłócają porządek publiczny”. W ten sposób będzie można usuwać komentarze i karać pod byle pretekstem.

 

Arabia Saudyjska zamierza karać internautów nie tylko za zamieszczanie, ale też rozpowszechnianie materiałów, które prowokują lub ośmieszają wartości religijne. Dotyczy to zarówno wpisów, jak i tzw. memów, czyli komunikatów obrazkowych. Ponadto, władze będą karać za treści, które w jakiś sposób naruszają porządek publiczny.

 

Nieposłuszni internauci będą traktowani jak cyberprzestępcy. Za satyrę internetową na serwisach społecznościowych można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 3 milionów rialów, czyli niemal 3 milionów złotych, lub karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

W Arabii Saudyjskiej panują bardzo rygorystyczne przepisy w kwestii wolności słowa, a zakaz „śmieszkowania” w sieci tylko to potwierdza. We wrześniu 2017 roku, rząd wręcz zachęcał mieszkańców do donosicielstwa twierdząc, że wszelka podejrzana aktywność w mediach społecznościowych może zostać zakwalifikowana jako działalność terrorystyczna.

 

Następca tronu, książę Mohammed Bin Salman ogłaszał, że chce wyprowadzić kraj ze średniowiecza. Arabię Saudyjską czeka rewolucja kulturowa. Rząd skupił się między innymi na kobietach i pozwolił im prowadzić samochody, zatrudniać się w nowych miejscach pracy a nawet zakładać firmy bez zgody mężczyzn. Niestety w kwestii wolności słowa i swobód obywatelskich jest coraz gorzej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Bo to ich kumple... To jedne

Bo to ich naftowi kumple... Oni mogą wszystko... To jeden z przykładów hipokryzji USraela i całego zachodu...
A trzeba przypomnieć, że pozwala się tam nawet na ścięcie głowy żonie przez męża, na środku ulicy, w biały dzień i żeby było śmieszniej, to w asyście policji...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj