Arabia Saudyjska wkrótce może mieć nowego króla - szykowany jest zamach stanu?

Kategorie: 

Król Salman Ben Abd al-Aziz as-Saud - źródło: wikipedia
Jak wynika z niepotwierdzonych informacji, które nie są komentowane przez żadne zachodnie media, w saudyjskich kręgach władzy ma miejsce konflikt. Król Salman, który zasiadł na tronie na początku bieżącego roku, może zostać odsunięty od władzy przez grupę spiskujących książąt.

 

Od pewnego czasu irańska agencja Fars News donosi o konflikcie w saudyjskiej rodzinie królewskiej, powołując się na Mujtahida, pewnego aktywistę politycznego z Arabii Saudyjskiej, który powiązany jest z rodziną Saudów. Ujawnił on informacje dotyczące planowanego zamachu stanu. Twierdzi on, że niektórzy wpływowi książęta chcą odsunąć od władzy nowego króla Arabii Saudyjskiej, Salmana ibn Abd al-Aziza, który został wybrany przez poprzedniego władcę Abd Allaha ibn Abd al-Aziza.

 

Mujtahid powołuje się na księcia Sauda Bin Seif al-Nasra, wnuka zmarłego króla, który miał powiedzieć że nowy władca Salman podejmuje złe decyzje, co ma być spowodowane jego "niezdolnością psychiczną". Co więcej, książę Ahmed bin Abdul Aziz, syn zmarłego Abd Allaha, ma zastąpić Salmana na tronie.

 

29 kwietnia król Salman zwolnił z funkcji następcy tronu Mukrina ibn Abd al-Aziza a na jego miejsce przydzielił swojego kuzyna Muhammada ibn Najifa. Według niepotwierdzonych informacji, Mukrin został skazany na areszt domowy po tym jak odsunięto go od swojej funkcji. Mujtahid poinformował również, że Mohammad bin Salman, który od kwietnia stał się zastępcą następcy tronu, proponował wcześniej Mukrinowi 10 miliardów dolarów za zrezygnowanie ze swojej funkcji.

 

Mówiąc ogólnie, w saudyjskiej rodzinie królewskiej toczy się walka o władzę. Jeśli informacje podawane przez Mujtahida są prawdziwe, już wkrótce dowiemy się że Arabia Saudyjska będzie miała nowego króla, ponieważ Salman "jest w złym stanie psychicznym" i nie może rządzić krajem. Czas pokaże jaki będzie dalszy rozwój sytuacji.

 

 

Źródło: http://english.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13940324001205

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika rocky

ze tak brzydko powiem-yebal

ze tak brzydko powiem-yebal ich pies, tych kompletnych debili, ktorzy jezdzilby na kozach do dnia dzisiejszego gdyby nie ropa naftowa. banda poyebow wierzaca w bajki za ktore sa gotowi zabic kazdego. 
dla mnie moga zniknac z mapy ziemi.

Skomentuj