Arabia Saudyjska udostępniła film propagandowy, przedstawiający inwazję na Iran

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zimna wojna między Arabią Saudyjską a Iranem trwa w najlepsze. Od ponad miesiąca jesteśmy świadkami wydarzeń, które mogą sprowokować kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie. Wszystko zaczęło się od ataku rakietowego na Rijad, który podobno miał zostać przeprowadzony na zlecenie Iranu.

 

Na początku listopada z Jemenu odpalony został pocisk balistyczny, który niemal dotarł do swojego celu. Niewiele brakowało, aby rakieta uderzyła w Międzynarodowe Lotnisko Króla Chalida. Tu pojawiają się sprzeczne informacje, ponieważ oficjalnie mówi się, że rakieta została z powodzeniem zneutralizowana nad saudyjską stolicą przez amerykański system obronny Patriot. Jednak zdaniem niektórych analityków, udostępnione zdjęcia i nagrania z miejsca zdarzenia wskazują, że rakieta z Jemenu wcale nie została przechwycona tylko po prostu nie trafiła w swój cel.

 

Stany Zjednoczone sprowadziły do siebie i zaprezentowały pozostałości po pocisku a ambasadorka przy ONZ Nikki Haley bez wdawania się w szczegóły oznajmiła, że jest to irańska technologia. Tym samym oskarżono Teheran o łamanie prawa międzynarodowego. Jednocześnie Haley mówiła, że USA stworzą kolejną koalicję, która tym razem zajmie się Iranem.

Po tygodniu od ataku rakietowego na Rijad, w Bahrajnie miał miejsce zamach bombowy. Nieznani sprawcy wysadzili fragment rurociągu naftowego, należącego do państwowej spółki BAPCO. Wtedy znaleziono kolejny powód, aby oczernić Iran i oskarżyć go o zorganizowanie ataku terrorystycznego. Nikt jednak nie zdołał przedstawić jakichkolwiek dowodów na poparcie tej tezy.

 

Usilnie próbuje się przedstawiać Iran jako największego wroga dla całego świata. Państwa arabskie i zachodnie rywalizują zbrojnie z Teheranem w Jemenie, Iraku i Syrii. Jak na ironię, mimo wielu wysiłków na dzień dzisiejszy wojnę zdecydowanie wygrywa Iran, który cały czas rośnie w siłę. Dlatego pewnym zaskoczeniem jest, że Saudowie grożą Iranowi otwartą wojną.

Najnowszy film propagandowy saudyjskiego reżimu przedstawia jego potęgę militarną oraz zdolność do całkowitego neutralizowania zagrożenia, jakim jest Iran. Produkcja zaczyna się od słów wypowiedzianych kiedyś przez następcę tronu Mohammeda bin Salmana, który stwierdził, iż nie będzie oczekiwał aż wojna zawita w Arabii Saudyjskiej i zamiast tego będzie dążył do konfrontacji zbrojnej na terytorium Iranu.

 

W filmie można zobaczyć jak saudyjska marynarka oraz siły zbrojne dzielnie zwalczają jednostki wroga, bombardują rakietami irańskie obiekty nuklearne i wkraczają na terytorium państwa. Mieszkańcy witają wojsko i traktują je jako bohaterów i wyzwolicieli. Arabii Saudyjskiej najwyraźniej nie przeszkadza fakt, że Iran zamieszkany jest w większości przez szyitów, którzy przecież nienawidzą sunnickiej monarchii. Społeczeństwo zamiast witać najeźdźców z kwiatami najprawdopodobniej chwyciłoby za broń. Co więcej, Arabia Saudyjska przedstawia siebie jako potęgę militarną ale zapomina o swoich porażkach w Syrii i Jemenie, gdzie toczy się wojna pośrednia z Iranem. Dlatego materiał wideo należy traktować wyłącznie jak propagandę rodem z Korei Północnej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Hegemon potrzebuję terenów

Hegemon potrzebuję terenów leżących blisko równika, dla swoich obywateli. Próbowali wydzierżawić od RPA, nie udało się, więc wyludniają w inny sposób- imigracją do Europy w samolotach pierwszej klasy. Normalnych obywateli tego kraju, nawet lubię i ich kulturę, a nie nawidzę tych co nad nimi stoją, rządzą i parchem cuchną.

kolo21

Portret użytkownika TAL-BAU-SYSTEM  (Wymiana pogladow a nie slowne przepychanki)

Iran posiada duzo rosyjskiej

Iran posiada duzo rosyjskiej technologi gdzie rakiety trafiaja zawsze do celu, wiec gdyby chcieli to Rijad bylby zmieciony z ziemi...  To takie zabawy propagandowe w stylu amerykanskim... Pies ktory duzo szczeka to niegryzie!  

 Ale jak sie Iran wk.... to przyjdzie kryska na matyska... 

 To widac odrazu ze w ameryce pachnie bankructwem i na sile szukaja wojny bo innego wyjscia niema...  Wyja jak kojoty a wszedzie tylko maja same porazki... I wlasnie ze wstydu i strachu przed porazka nigdy usa nie dziala bezposrednio tylko poprzez isis i inne twory...

Portret użytkownika Szalony Iwan

Zabawne wideo, KIm Dzong Un

Zabawne wideo, KIm Dzong Un jednak robi lepsze.
Natomiast to oczywiscie Arabia wspiera terroryzm, finansuje meczety (m.i. w Polsce) a nie Iran, To Arabia jest odpowiedzialna za katastrofę humanitarną w Jemenie a nie Iran, to Arabia razem z uSSa pomagała terrorystom w Syrii, a nie Iran, to w Arabii łamane są wszelkie prawa człowieka a nie w Iranie, ale Arabia ma wsparcie światowego amerykanskeigo bandziora i terrorysty a nie Iran, dlatego trollowiza chocagowska nic złego na Arabię nigdy nie napisała. Ciągle ich tylko Rosja interesuje, dostały te szczekaczki z Chicago rozkaz logować się gdzie popadnie i robić hau hau na Rosję.
Wasze szczekanie, projankeskie, płatne trolle jest jak te arabskie szczekanie na Iran - wy szczekacie karawana jedzie dalej.

Ban do odwołania. Propagowanie treści antypolskich.

Skomentuj