Arabia Saudyjska promuje wahhabizm w Europie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Obecna sytuacja w Europie, wynikająca z islamskiego terroryzmu i zamachów, posiada swoje źródło w Arabii Saudyjskiej. Jednak w mediach wciąż bardzo niewiele mówi się o tym fakcie. Również Wielka Brytania, bliski sojusznik państwa Saudów, stara się za wszelką cenę unikać wszelkich powiązań między islamskim terroryzmem w Europie a wahhabizmem.

 

Wahhabizm to ultrakonserwatywny sunnicki ruch religijno-polityczny, który powstał w XVIII wieku w Arabii. Jego eksport na cały świat rozpoczął się po 1979 roku, czyli po irańskiej rewolucji islamskiej. Arabia Saudyjska zaczęła promować wahhabizm na wielu kontynentach, w tym również w Europie.

 

W ostatnich latach coraz częściej wskazuje się na wpływ wahhabizmu na radykalizację muzułmanów, która wyraźnie przyspieszyła w ciągu ostatnich trzech dekad. Młodzi intelektualiści są rekrutowani i przystępują do nauk na saudyjskich uniwersytetach, po czym wracają do swoich domów i szerzą wahhabicką propagandę w kraju zamieszkania. Przykładem jest znany w Niemczech salafita Pierre Vogel, który ukończył studia w Mekce. Według niemieckich służb wywiadowczych, instytucje religijne z państw Zatoki Perskiej, głównie z Arabii Saudyjskiej, wspierają lokalne społeczności salafickie - za przyzwoleniem lokalnych władz niemieckich. Ludzie się organizują, powstają meczety i centra kulturowe, skąd rozprzestrzenia się ideologia wahhabicka.

 

Według szacunków Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, tj. niemieckiego kontrwywiadu, na terenie kraju funkcjonuje obecnie ponad 10 tysięcy salafitów. Profesor Susanne Schröter, dyrektorka frankfurckiego Centrum Badawczego Globalnego Islamu (FFGI) wskazuje, że pieniądze dla ekstremistów napływają z Arabii Saudyjskiej, ale także z Kataru, Kuwejtu i Iranu. Zagraniczne radykalne ugrupowania w Niemczech są bardzo aktywne.

 

Podobna sytuacja panuje w Wielkiej Brytanii. W lipcu, organizacja Henry Jackson Society przedstawiła raport, zgodnie z którym Arabia Saudyjska przeznacza nawet 4 miliardy dolarów rocznie na promowanie wahhabizmu na całym świecie. Ujawniono również finansowane przez Saudów instytucje, które funkcjonują w Wielkiej Brytanii i mają powiązania z ekstremizmem.

 

Z kolei brytyjski rząd jest w posiadaniu specjalnego raportu w sprawie finansowania islamskiego terroryzmu przez Arabię Saudyjską, jednak premier Theresa May nie ma zamiaru go publikować. Władze stwierdziły, że informacje zawarte w dokumencie są "wrażliwe" i mogą zaszkodzić wzajemnym relacjom. Decyzja ta wynika z tego, że Wielka Brytania siedzi w kieszeni Saudów i musi być im posłuszna jeśli chce nadal zarabiać na gigantycznych kontraktach zbrojeniowych i uniknąć kompletnej destabilizacji kraju za sprawą żyjących tam islamistów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj