Arabia Saudyjska pozwoli kobietom podróżować bez zgody mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Już od kilku lat, saudyjskie kobiety zyskują nowe prawa. Od zeszłego roku mogą przykładowo prowadzić samochody, a nawet zakładać własne firmy. Teraz Arabia Saudyjska zezwoli kobietom podróżować i opuszczać kraj bez wymaganej zgody mężczyzn.

 

Gazeta Wall Street Journal, powołując się na saudyjskie źródła donosi, że monarchia jeszcze w tym roku wprowadzi istotne zmiany. Na dzień dzisiejszy, wszystkie kobiety, a także mężczyźni poniżej 21. roku życia, potrzebują zgody opiekuna na wyjazd z kraju. Tymczasem nowe prawo pozwoli swobodnie podróżować wszystkim powyżej 18. roku życia.

 

Jeśli przepisy te wejdą w życie, Arabia Saudyjska zlikwiduje jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów systemu „opieki”. Choć kobiety będą mogły swobodnie wyjeżdżać za granicę, w dalszym ciągu będą potrzebowały zgody od mężczyzn w innych kwestiach, takich jak małżeństwo czy podejmowanie się pracy.

Monarchia wprowadza istotne zmiany, aby naprawić swoją reputację na świecie. Często mówi się, że kobiety w Arabii Saudyjskiej są obywatelami drugiej kategorii, gdyż mają znacznie mniej praw od mężczyzn. Ponadto, tamtejsza władza została w zeszłym roku uwikłana w potężny skandal, dotyczący brutalnego morderstwa saudyjskiego dziennikarza, Jamala Khashoggiego. Mężczyzna po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule został zatrzymany, po czym torturowano go, zabito i poćwiartowano jego ciało, a zwłoki zostały wywiezione w nieznane miejsce.

 

Przyznawanie kobietom nowych praw to jeden z elementów wielkiej reformy, jaką zapowiedział w 2017 roku następca tronu, Mohammad bin Salman. Przyszły król Arabii Saudyjskiej ogłosił, że kraj będzie stopniowo odchodził od wahhabizmu i przyjmie umiarkowaną wersję islamu. Reformy ekonomiczno-kulturalne pozwolą Saudom wyjść ze średniowiecza.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Dopiero jak mam pewne

Dopiero jak mam pewne odnośniki porównawcze jak daleko może sięgnąć "świat zachodu" kobiecego kuzwiewstfa to ja zaczynam kibicować Arabom.Powiem wprost ONI, to się aż tak bardzo nie pomylili w ocenach, co do kobiet.Ja jestem nawet zdecydowanie przeciwny temu ich podróży kobiet bez zgody chłopa.

 

Moja myśl stanie się niedługo obowiązującą bez względu na islam.

Portret użytkownika Zenek ;)

monarchia JUŻ WPROWADZIŁA

monarchia JUŻ WPROWADZIŁA zmiany

 

OBOWIĄZKOWY program szpiegujay na smartfona.... pokazujący GEOLOKALIZACJĘ "jej meskiej" WŁASNOŚCI....

 

teraz tylko wystarczy PRZYKUĆ go OBROŻĄ do szyi by zawsze pokazywał AKTUALNE DANE..

 

 

Portret użytkownika minoduesp

Nie dość ,że kalendarz u

Nie dość ,że kalendarz u arabów wskazuje dopiero XV wiek to jeszcze mentalnie tkwią w średniowieczu a feudalizm robi swoje . Podobno w krajach arabskich niewolnictwo (!) zniesiono DOPIERO w 1979 r. ! , czyli lekko licząc jakieś 100 lat po europejczykach. 

A niektórzy mówią ,że my jesteśmy 100 lat za murzynami... to gdzie są oni ?

człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać a w związku z tym lepiej być tak mądrym że aż głupim czy tak głupim że aż mądrym ?

Portret użytkownika minoduesp

To dlatego ,że w tamtym

To dlatego ,że w tamtym okresie Afganistanem nie rządzili talibowie i inne religijne po*eby .. Jak w europie KrK dyktował warunki to też ani kobiety ani innowiercy o ateistach nie mówiąc nie mieli lekko.

Portret użytkownika euklides

Lewactwo jest gorsze nawet od

Lewactwo jest gorsze nawet od islamistów. Podatki nakładane przez islamistów są znacznie niższe niż podatki jakimi okłada ludzi lewica. Współczesne zamykanie ludzi za "mowę nienawiści" niczym nie różni się od karania ludzi za głoszenie herezji. Do tego jest całe spektrum rzeczy, których nie wolno robić bez pozwolenia lewactwa (np. łowić ryb, wybudować domu, palić zielska, itd. itp.), co nie miało nigdy miejsca w historii.

Generalnie lewaki nie zdają sobie sprawy, że zostaną osądzeni jako najwięksi ciemięzyciele. Potomni będą mieli z lewaków zarówno polewkę jaki i będą żywić do nich pogardę. Ludzi tak pełnych hipokryzji, tak zakłamanych nie było nigdy wcześniej i chyba już nigdy nie będzie. W dzisiajszych czasach kłamstwo jest normą - polityk, który nie kłamie uważany jest za nienormalnego i nie ma szans być przywódcą tej zlewaczałej Sodomą i Gomorą. Wszystko zostało zapisane w Internecie dla przyszłych badaczy.

Portret użytkownika tomasz26

Te tereny były zawsze że

Te tereny były zawsze że zniewoleniem i supremacja gatunku męskiego,,.wynika to z zamieżchłych czasów. .cale plemie marduka tych czarnogłowych jest teraz w defensywie z prostej przyczyny zbiorowości karmy .to samo będzie się działo z izmami kompleksami religijnychwyznawców ,teolagami .chierarchiami itp..ludzie będą naocznymi świadkami rozmontowania pramidy zależności która przez tysiąclecia była tak pieczołowicie pielęgnowana .czwarta gęstość ma swoje prawa i czy komuś się to podoba czy nie to  będzie jej  ,, czas,, to będzie czas wewnętrznych i zewnętrznych przemian dwunożnych i czteronoznych

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Strony

Skomentuj