Arabia Saudyjska po raz pierwszy otwiera się na zagranicznych turystów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Włądze Arabi Saudyjskiej ogłosiły w piątek, że po raz pierwszy w historii kraju zaoferują wizy dla turystów z zagranicy. Stało się to dlatego, że ultrakonserwatywne królestwo dąży do dywersyfikacji swojej gospodarki i uniezależnienia jej od ropy naftowej.

Rozwój turystyki jest jednym z głównych elementów programu reform księcia Arabii Saudyjskiej, Mohammeda bin Salmana, który chce przygotować gospodarkę do uniezależnienia się od ropy naftowej. Ogłoszenie ma miejsce zaledwie dwa tygodnie po niszczycielskich atakach na infrastrukturę naftową Arabii, które wstrząsnęły światowymi rynkami energii.

 

Minister turystyki, Ahmed al-Khateeb, wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że otwarcie Arabii Saudyjskiej dla zagranicznych turystów to historyczny moment dla kraju:

Turyści będą zaskoczeni tym, co u nas spotkają. Posiadamy skarby, którymi musimy się dzielić. Wspomnieć można m.in. pięć obiektów, znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, tętniącą życiem lokalną kulturę i zapierającą dech w piersiach przyrodę.

Jak donosi Bloomberg News, Arabia Saudyjska ma zaoferować wizy turystyczne dla obywateli 49 krajów. Istotną informacją jest też fakt, że królestwo złagodzi swój surowy kodeks ubioru dla kobiet z zagranicy, pozwalając im pokazywać się publicznie bez owijającej ciało abai i hidżabu na twarzy. Wspomniane szaty nadal będą jednak obowiązkowe dla saudyjskich kobiet. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że prędzej czy później taka sytuacja może doprowadzić do masowego buntu.

Surowy kodeks społeczny, zakazujący m.in. spożywania alkoholu na terenie królestwa, sprawia, że eksperci nie postrzegają Arabii Saudyjskiej jako wyjątkowo atrakcyjnego miejsca dla turystów. Książę Mohammed stara się coraz bardziej liberalizować tamtejsze zwyczaje. W ostatnim czasie w królestwie organizowanych jest coraz więcej wydarzeń kulturalnych i koncertów. Strach przed regionalnym konfliktem po atakach z 14 września może jednak skutecznie zniechęcić potencjalnych podróżników.

 

Dotychczas wizy dla zagranicznych turystów były wydawane tylko dla pielgrzymów, podróżujących do Mekki i Medyny. Rząd, opierając się jednak na spadających cenach ropy naftowej, ma nadzieję, że do 2030 roku turystyka przyczyni się do wzrostu PKB o co najmniej 10%. Na przestrzeni następnych 10 lat Arabia Saudyjska liczy na przyciągnięcie około 100 milionów turystów.

 

Zwiększenie działań w sektorze turystycznym może stworzyć nawet milion nowych miejsc pracy, co zdaniem rządu rozwiąże kolejny problem. Arabia Saudyjska zmaga się bowiem z wysokim bezrobociem wśród młodzieży.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj