Arabia Saudyjska oficjalnie zniosła chłosty i karę śmierci dla nieletnich

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Z pomocą licznych reform, Arabia Saudyjska planuje skończyć z państwową brutalnością, aby zbliżyć się nieco do państw zachodnich pod względem praw człowieka. W tym celu wprowadzono właśnie dwie istotne zmiany – oficjalnie zniesiono kary śmierci dla nieletnich i zakazano stosowania chłost.

 

Powiązana z rządem Komisja Praw Człowieka ogłosiła, że na mocy królewskiego dekretu, nieletni obywatele Arabii Saudyjskiej nie będą już skazywani na karę śmierci. Zamiast tego, będą mogli zostać umieszczeni w areszcie dla nieletnich maksymalnie na okres 10 lat.

 

Wcześniej, tamtejszy Sąd Najwyższy oficjalnie zniósł stosowanie chłosty. Dotychczas w Arabii Saudyjskiej można było otrzymać setki batów za różne wykroczenia, w tym za morderstwo, cudzołóstwo, krytykę rządu czy zakłócanie porządku publicznego. Przepis rodem ze średniowiecza został zastąpiony karami finansowymi i/lub odsiadką w więzieniu oraz pracami społecznymi.

 

Wprowadzone zmiany faktycznie mają istotne znaczenie dla państwa, które znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o stosowanie kar śmierci. Arabia Saudyjska zajmuje trzecie miejsce na świecie, za Iranem i Chinami, pod względem liczby wykonywanych egzekucji. W 2019 roku, Saudowie skazali na karę śmierci 184 osoby. Według organizacji praw człowieka Reprieve, w ciągu pięciu lat panowania króla Salmana wykonano już 800 egzekucji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj