Arabia Saudyjska odparła inwazję rebeliantów z Jemenu

Kategorie: 

Źródło: en.wikipedia.org
Bojownicy Huti przypuścili niedawno zmasowany atak na saudyjskich żołnierzy, którzy zostali rozmieszczeni na granicy z Jemenem. Było to pierwsze tak wielke starcie między stronami konfliktu na przejściu granicznym. Saudyjskie wojska lądowe przy wsparciu lotnictwa zdołały odeprzeć atak.

 

Arabia Saudyjska podała informację, że podczas starcia w pobliżu miasta Najran zginęło co najmniej trzech żołnierzy, natomiast po stronie szyickich bojowników straty są znacznie większe, liczone w dziesiątkach. Rebelia ostrzegała wcześniej, że jeśli myśliwce będą nadal bombardować Jemen to wkroczą do Arabii Saudyjskiej. Pierwsza próba okazała się jednak bardzo nieskuteczna.

 

Od samego początku konfliktu zbrojnego, ONZ zaznacza że wojna dotyka przede wszystkim bezbronnych cywilów, którzy giną codziennie podczas bombardowań, cierpią na poważne niedobory żywności i wody oraz są zmuszani opuszczać swoje mieszkania. Organizacja wyraża jedynie zaniepokojenie i na tym się kończy, podobnie jak bywało podczas wielu innych wojen.

 

Arabia Saudyjska straciła jak dotąd w sumie kilkunastu żołnierzy, natomiast w Jemenie zginęło już ponad tysiąc osób a kilka tysięcy kolejnych zostało rannych. Organizacja WHO szacuje, że nawet 16 milionów mieszkańców tego kraju potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/world-middle-east-32537543

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj