Arabia Saudyjska może zezwolić kobietom na prowadzenie samochodów

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy obserwujemy pewne zmiany w królestwie Saudów w kontekście kobiet, które nie mają w tym kraju praktycznie żadnych praw. Coraz więcej bogatych i wpływowych osób przekonuje, że saudyjskie kobiety powinny otrzymać możliwość prowadzenia pojazdów. Jeśli do tego dojdzie, będzie to przełomowa zmiana w tamtejszym prawie kulturowym.

 

Kwestia kobiet w Arabii Saudyjskiej jest coraz częściej poruszana przez tamtejszych książąt. W listopadzie 2016 roku miliarder Alwaleed bin Talal stwierdził, że władze powinny znieść prawo wymierzone w kobiety, które zabrania im prowadzenia pojazdów. Jego zdaniem miałoby to korzyści ekonomiczne i poprawiłoby wizerunek Arabii Saudyjskiej na świecie - jest to jedyny kraj na Ziemi, który nie pozwala kobietom zasiadać za kierownicą a gdy zdarzały się przypadki łamania tego przepisu, policja dokonywała aresztowań.

 

W kwestii zniesienia restrykcyjnego prawa wypowiedział się ostatnio były saudyjski minister, książę Faisal Bin Abdullah. Według niego część ludzi może obawiać się tej zmiany, lecz jest ona nieunikniona. "Kobiety muszą być uprawnione, ponieważ reprezentują ponad połowę społeczeństwa i są wysoce niezawodne."

 

W maju bieżącego roku miał miejsce przypadek, w którym kobieta złamała saudyjskie prawo, aby uratować życie drugiego człowieka. Studentka Ashwaq al-Shamri zasiadła za kierownicą autobusu i zawiozła kierowcę, który dostał udaru, do jego mieszkania skąd jego rodzina zabrała go do szpitala. Kobieta została okrzyknięta bohaterką, ponieważ postąpiła słusznie i nie obawiała się ewentualnych konsekwencji za złamanie prawa. W tym samym miesiącu, król Salman wykonał niewielki krok w kierunku wprowadzenia równości płci, zezwalając saudyjskim kobietom na podejmowanie niektórych decyzji bez zgody męskiego opiekuna.

 

Ostatnio Arabia Saudyjska została wybrana na członka Komisji ds. Statusu Kobiet i powołała pierwszą Radę Kobiet, choć podczas konferencji kobiety nie mogły przebywać w tym samym pomieszczeniu co mężczyźni. Ewidentnie można dostrzec, że w państwie Saudów zaczynają zachodzić pewne zmiany kulturowe a tamtejsze społeczeństwo jest powoli nastawiane na równe traktowanie płci, które może nastąpić w przyszłych latach.

 

Źródła:

http://www.bbc.com/news/business-38157565

http://gulfnews.com/news/gulf/saudi-arabia/saudi-prince-supports-women-driving-1.2035965

https://www.alaraby.co.uk/english/news/2017/5/12/saudi-woman-defies-driving-ban-saving-man...

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/arabia-saudyjska-zostala-wybrana-na-czlonka-komisji-ds-s...

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-arabii-saudyjskiej-odbylo-sie-spotkanie-pierwszej-rady...

Ocena: 

Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Jeśli przypadkowa kobieta

Jeśli przypadkowa kobieta usiadła z powodzeniem za kierownicę autobusu, to znaczy że tam babki uczą się jeździć, tylko nie wykorzystują swoich umiejętności. Swoją drogą ciekawy precedens się wydarzył - chciał nie chciał - trza będzie iść z postępem.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj