Arabia Saudyjska chce przekupić Putina w sprawie udzielania pomocy dla Syrii

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Jak informuje agencja Reuters, tydzień temu miało miejsce spotkanie saudyjskiego szefa wywiadu księcia Bandara bin Sultana z prezydentem Władimirem Putinem. Rosja, która jest największym sojusznikiem Syrii, otrzymała propozycję od Arabii Saudyjskiej w sprawie dostarczania pomocy dla rządu Baszara al-Assada.

 

Propozycja dotyczyła zakupu rosyjskiej broni za sumę do 15 miliardów dolarów oraz złożono obietnicę, że Arabia Saudyjska nie będzie konkurowała z Rosją w sprawie dostaw gazu do Europy. Układ ten ma oczywiście swój cel, mianowicie kraj domaga się w zamian, aby Putin przestał wspierać Assada i nie blokował w przyszłości żadnych rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Jak dotąd Rosja nie odpowiedziała na propozycję a gdyby Putin zgodził się na ten układ, Baszar al-Assad tracąc swojego kluczowego sojusznika mógłby zostać pokonany w szybkim tempie.

 

"My wam damy dużo pieniędzy za broń i nie będziemy z wami konkurować, a wy nam dajcie Syrię" - tak w skrócie można opisać ich żądania. Arabia Saudyjska jest po stronie tak zwanej syryjskiej opozycji i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby okazało się, że na ten pomysł wpadły Stany Zjednoczone a inicjatywa wyszła ze strony saudyjczyków dla niepoznaki. Jak wspomniano wcześniej, przeciwnikom prezydenta Assada zależy, aby Rosja nie blokowała przyszłych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której Amerykanie są stałym członkiem. Jednak Syria posiada jeszcze jednego sojusznika w RB ONZ - Chiny, które blokują rezolucje tak jak Rosja.

 

 

Źródło: http://www.jpost.com/International/Saudi-offers-Russia-deal-to-scale-back-Assad-support-322347

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika antypedał

I te też są super: cyt. "The

I te też są super:
cyt. "The saudis are used to dealing with obama with his round heels who falls over backward for their every whim. They got a surprise when the tried the same sad bribes with a real leader. Thank you for being honorable, Mr Putin."
cyt. "Syria has strategic importance to Russia. It cannot be valued by money. Besides, Russia has the technology to turn Saudi Arabia into wasteland. So who is in charge?"
cyt. "Intelligent strategy to cause fall of Syria then fall of Iran which means the end of Russian military alliances in Middle East and rise of American business. Romans are famous in disloyalty through the history with their brothers Jewish who planned the killing of Christ and hurting his mother. Western nation are famous in canceling agreements and peace contracts."

Portret użytkownika antypedał

Spodobał mi się komentarz na

Spodobał mi się komentarz na rt.com w tej sprawie:
cyt. "Who's the guy with a red towel on his head? He might think he can buy a sheikh with a few buck, bit not the people who know the word Staligrad."
Za kogo się uważa ten gościu w czerwonym ręczniku na głowie?  Kupić za kasę to sobie może jakiegoś szejka, a nie ludzi którzy znają brzmienie słowa: Stalingrad.

Strony

Skomentuj