Apple i Samsung ukarane za celowe spowalnianie swoich telefonów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Włoski Urząd Ochrony Konkurencji nałożył kary na firmy Apple i Samsung, które celowo spowalniały swoje smartfony poprzez instalowanie nowych aktualizacji. Taki zabieg miał oczywiście na celu zachęcenie klientów do zakupu nowych telefonów. 

W związku z decyzją włoskiego organu, Apple został ukarany grzywną w wysokości 10 milionów euro, natomiast Samsung będzie musiał zapłacić połowę tej sumy. 

 

Dwa skomplikowane dochodzenia przeprowadzone przez włoski Urząd Ochrony Konkurencji ujawniły, że firmy stosowały nieuczciwe praktyki handlowe, określone jako tzw. "planowane starzenie się" smartfonów.

 

W oświadczeniu poinformowano, że obie korporacje skłaniały konsumentów do zainstalowania aktualizacji oprogramowania, które miały na celu spowolnienie urządzenia, a nie jak pisano, poprawę jego funkcjonalności. Aktualizacje powodowały poważne awarie oraz znacznie obniżały wydajność telefonów, w ten sposób znacznie przyspieszając proces wymiany urządzenia na nowe.

Jako przykład podano posiadaczy Samsunga Note 4, który byli zachęcani do zainstalowania aktualizacji przeznaczonej dla nowszego modelu, Note 7. Łatwo się domyślić, że nowe oprogramowanie nie było dostosowane do starszego urządzenia, co powodowało spadek jego wydajności.

 

Jak podkreślił włoski organ, szczególnie naganne było nieinformowanie użytkowników o potencjalnych awariach, do których mogą doprowadzić nowe sterowniki. Firma spod znaku jabłka sugerowała z kolei właścicielom iPhone'a 6 zainstalowanie oprogramowania zaprojektowanego dla iPhone'a 7, również nie informując użytkowników o możliwym zmniejszeniu wydajności i funkcjonalności urządzenia. 

 

Apple dodatkowo nie udostępniał klientom podstawowych danych na temat baterii litowych w swoich telefonach, co sprawiło, że kara nałożona na amerykańską korporację była dwukrotnie wyższa niż grzywna dla Samsunga.

 

Urząd Ochrony Konkurencji zobowiązał również firmy do opublikowania na swoich włoskich stronach internetowych deklaracji, że podobne praktyki nie będą miały już miejsca w przyszłości.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Nes

Takie zabiegi sa nie tylko z

Takie zabiegi sa nie tylko z tel.ale i komputery a wlasciwie oprogramowania aplikacje a nawet sterowniki.i pozniej odpalasz gre w ktorą grałes 10 lat temu na niby(nowszym)sprzecie a gra chodzi gorzej niz 10 lat temu.Przypadek??:)nie sądze:)

Portret użytkownika hh100

Winna jest głupota posiadzczy

Winna jest głupota posiadzczy tych telefonów którzy instalują na nich wszystko co się da. A wiadomo że sprzet jest dostosowany do takiego softwaru z jakim został wypuszczony z fabryki i na nim chodzi optymalnie. Nie da się na telefonie sprzed 4 lat zamontować softu przeznaczonego do współczesnego modelu  bo sie nie wyrobi. Jeżeli użytkownicy są głupi i nie słuchaja porad to niech bulą i wcale ich nie żałuję.

Portret użytkownika rocafella

Dlaczego takie praktyki nie

Dlaczego takie praktyki nie mają mieć miejsca jak kara jest niska a zyski z oszustwa wysokie?

Trzeba dowalić karę 500 milionów dolarów aby stracili na giełdzie po informacjach o karze a później zredukować im karę 10 razy. Mają stracić w oczach użytkowników i inwestorów wtedy się opamiętają

Portret użytkownika 2323

Niestety do tego nigdy nie

Niestety do tego nigdy nie dojdzie bo wszystkie znaczące firmy są w to zamieszane. Ma podziałać normalnie przez 2-3 lata, a potem na złom. I co wtedy robi przeciętny Janusz? Zapierdala do sklepu po nówke funkiel na raty.

 

Portret użytkownika anna

ja kupiłam "super" phone w

ja kupiłam "super" phone w czerwcu... 2 tygodnie później zaczęłam chorować i choruję coraz bardziej do dziś... na początku miałam problemy z telefonem, teraz jest ok, choć phone zaczyna mulić, często zawiesza się.. dlaczego choruję ponad 4 miesiące i to praktycznie kilka dni od zakupu telefonu???? 

 

Portret użytkownika P7

Zerknij co masz włączone i na

Zerknij co masz włączone i na co pozwoliłaś by działało w tle.Wtedy okaże się co się dzieje z tobą.Możesz nie posiadać takich umiejętności to kup sobie lub pożycz od kogoś skaner smogu elektromagnetyczego.Po odczytach już będziesz wiedziała o co chodzi.Gdyby i to było niedostepne wyszperaj sobie stary apart tylko z 2G i zacznij go używać obserwój siebie.Nie licz na to że uda ci się wyłączyć to urządzenie które obecnie używasz nie ma takiej możliwości.W sumie jest jest nią młotek ale to nie rozwiązuje twojego problemu.Pozdrawiam i wracaj do zdrowia.

Portret użytkownika Pepek

Telefon jak wszystko trzeba

Telefon jak wszystko trzeba dozować z umiarem. Wysypiać się a nie patrzeć po 20 godz na dobę na to co ktoś tam opublikował na FB, bo od tego zaczynają się choroby. Może tu jest problem ?  To że jest full wypas nie oznacza że trzeba mu życie oddać ...

Smile

 

Portret użytkownika Endymion

Za tanie pieniądze skusiłem

Za tanie pieniądze skusiłem się na Xiaomi Redmi 5. Specyfikację ma lepszą niż flagowce dwa lata temu.. Jakość wykonania super. Zacznijmy od czytnika linii papilarnych, który miał być obligatoryjny, a jest niezbędny do uruchomienia-skonfigurowania telefonu. Telefon jak i aplikacje chcą wszystko o mnie wiedzieć. Już w poprzednim Samsungu przerabiałem temat, że latarka chce znać moje dane GPS. Ja żyć bez srajfona nie potrafię, jak większość społeczeństwa, sami daliśmy się zaCHIPOWAĆ.

Nie muszę mieć znamienia na ręce, czy na czole, starczy, że mam w kieszeni..Oczywiście mogę zamieszkać zdala od cywilizacji w lesie na Białorusi, ale co to za życie?? Nastąpił syndrom "gotowanej żaby", nawet nie spostrzegliśmy się, kiedy nas zniewolono. Za lat naście, równie chętnie przyjmiemy inną technologię.. fajnie "czarować" hologramem z ręki, jeśli nawet miało by to odbyć się kosztem: "lekkie ukłucie w dłoń i wprowadzenie nanomikro chipa wielkości komórki"..

 

Moim pierwszym srajfonem był Samsung Wave2, z powodu na autorski sytem operacyjny BADA. Miałem nadzieję, że w opozycji do MS, Android oraz iOS będącymi globalnymi szpiegami, BADA będzie ponad to.. myliłem jednak się.. projekt BADA został uśmiercony, a my jako użytkownicy jesteśmy skazani na CHIPa w kieszeni, któy wie o nas więcej niż rodzina :((( 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj