Apokaliptyczne niebo nad francuskimi Pirenejami

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Takie dziwne chmury zaobserwowano na niebie nad Circus w Gavarnie. Jest to kocioł polodowcowy znajdujący się w środkowych Pirenejach, w południowo-zachodniej Francji, w pobliżu granicy z Hiszpanią.

Tęczowe chmury są raczej rzadkim zjawiskiem optycznym. Niektóre obłoki oświetlone silne promienie słoneczne niekiedy są zabarwione na kolory spektralne. Zwykle te kolory są pastelowe, blade, ale w pewnych warunkach mogą być bardzo jasne. Zjawisko to nazywa się iryzacją i jest to najpowszechniejszy rodzaj atmosferycznych zjawisk optycznych związanych z dyfrakcją światła na kropelkach przechłodzonej wody w chmurach i tworzeniem się kolorowych kręgów wokół Słońca.

Obecnie aktywnie badane jest zjawisko opalizacji nienormalnie wysokich i zimnych chmur Cirrus, składających się z kryształków lodu. Chmury te znajdują się w pobliżu tropopauzy (wąskiej warstwy atmosfery oddzielającej troposferę i stratosferę), ich temperatura wynosi około –70 do –75 stopni Celsjusza. Wielkość cząstek lodu znajdujących się tam to zaledwie 2 do 5 mikronów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj