Kategorie:
Nepal doświadcza obecnie jednej z największych katastrof naturalnych w swojej historii. Od czwartku 26 września 2024 roku kraj zmaga się z ekstremalnymi opadami deszczu, które doprowadziły do tragicznych w skutkach powodzi i osuwisk. Skala zniszczeń i liczba ofiar rosną z godziny na godzinę, a służby ratunkowe pracują na pełnych obrotach, walcząc z żywiołem i czasem.
Najnowsze dane są zatrważające - ponad 130 osób straciło życie, a kolejnych 136 uznaje się za zaginione. Tylko w weekend 28-29 września odnotowano 112 ofiar śmiertelnych. To jednak może być dopiero początek tragicznego bilansu, gdyż sytuacja nadal jest bardzo dynamiczna, a prognozy nie napawają optymizmem.
Sobota 28 września 2024 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym Nepal doświadczył rekordowych opadów. W ciągu zaledwie 24 godzin spadło aż 323 mm deszczu, co jest najwyższym wynikiem od 54 lat. Ta ogromna ilość wody spowodowała, że wiele rzek, w tym Bagmati przepływająca przez stolicę kraju - Katmandu, wystąpiło z brzegów, zalewając okoliczne tereny.
Skutki tej apokaliptycznej ulewy są widoczne w całym kraju. Najbardziej ucierpiała dolina Katmandu, gdzie odnotowano 48 ofiar śmiertelnych. Kolejne regiony, które poniosły ogromne straty to Kavrepalanchok (34 ofiary), Lalitpur (20 ofiar) i Dhading (15 ofiar). Makwanpur, Panchthar i Sindhupalchok również zostały dotknięte tragedią, tracąc odpowiednio 7, 5 i 4 mieszkańców.
Służby ratunkowe pracują na pełnych obrotach. Do tej pory udało się uratować ponad 3200 osób, z czego 1500 ewakuowano z doliny Katmandu. Kolejne 853 osoby uratowano w regionie Koshi, 56 w Madhesh, a 494 w Bagmati. W akcję zaangażowanych jest ponad 3000 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, którzy wykorzystują helikoptery i łodzie motorowe do dotarcia do odciętych od świata obszarów.
Narodowy Urząd ds. Zarządzania Ryzykiem i Redukcji Katastrof (NDRRMA) szacuje, że skutki tegorocznego monsunu mogą dotknąć ponad 412 000 gospodarstw domowych w całym kraju. To oznacza, że setki tysięcy Nepalczyków mogą stracić dach nad głową, dobytek życia, a w najgorszym przypadku - życie lub zdrowie.
Eksperci ostrzegają, że obecna sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Ciągłe opady deszczu zwiększają ryzyko kolejnych powodzi i osuwisk. Szczególnie niebezpieczne są tereny górskie, gdzie błoto i woda mogą w każdej chwili ruszyć, niszcząc wszystko na swojej drodze.
Rząd Nepalu apeluje o międzynarodową pomoc. Kraj nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tak ogromną katastrofą. Potrzebne są nie tylko środki finansowe, ale także specjalistyczny sprzęt ratunkowy, żywność, woda i lekarstwa dla poszkodowanych.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj