Apokalipsa na dnie oceanu - Niszczycielska erupcja wulkanu Tonga

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Amerykańscy naukowcy zbadali skutki potężnej erupcji podwodnego wulkanu w okolicy wysp Tonga, która wydarzyła się w styczniu 2022 roku. Ich ustalenia są przerażające - prawie całkowite zniszczenie bogatego ekosystemu na dnie morskim.

 

Erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, do której doszło 15 stycznia 2022 roku, była najsilniejszym wybuchem wulkanicznym na świecie od ponad 30 lat. Olbrzymia chmura pyłu i gazów wulkanicznych wzbiła się na wysokość nawet 58 kilometrów, a jej skutki odczuwano w promieniu 80 kilometrów od epicentrum. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Rhode Island zbadali, co ta katastroficzna eksplozja spowodowała na dnie oceanu.

 

Jak wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Communications Earth & Environment" raportu, dno morskie w promieniu 2,5 kilometra od wulkanu zostało całkowicie zniszczone. Zginęły miliony małży, ślimaków i innych organizmów żyjących na tym obszarze.

 

Naukowcy twierdzą, że obserwowanie dalszych losów uszkodzonych pól wulkanicznych może pomóc im lepiej zrozumieć, w jaki sposób naturalne zaburzenia wpływają na ekosystemy morskie i w jaki sposób następuje ich regeneracja.

 

Erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai rozpoczęła się już w grudniu 2021 roku, ale swoje apogeum osiągnęła 15 stycznia 2022 roku. To wtedy doszło do rekordowej eksplozji, która wyrzuciła w powietrze ogromną chmurę materiału wulkanicznego.

 

Siła wybuchu była tak duża, że fale uderzeniowe rozchodziły się po całym świecie, a tsunami dotarło nawet do wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej. Naukowcy twierdzą, że była to najpotężniejsza erupcja wulkaniczna na świecie od czasu wybuchu wulkanu Mount St. Helens w 1980 roku.

 

Wyspy Tonga wciąż borykają się z konsekwencjami tej katastrofy. Zniszczeniu uległa infrastruktura, zerwane zostały kable internetowe łączące wyspy ze światem, a mieszkańcy muszą radzić sobie z brakiem dostępu do wody pitnej i prądu.

Naukowcy obawiają się też, że erupcja wulkanu może mieć długoterminowe konsekwencje dla środowiska naturalnego Tonga. Pokrycie dna morskiego grubą warstwą popiołu wulkanicznego może zaburzyć funkcjonowanie całego ekosystemu morskiego w tym regionie na wiele lat.

 

Pozostaje mieć nadzieję, że przyroda pokaże swoją niezwykłą siłę regeneracji i uda się odbudować zniszczone środowisko. Naukowcy zapewniają, że będą uważnie obserwować ten proces.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

A co to jest Apokalipsa ?:

A co to jest Apokalipsa ?:

Apokalipsa św. Jana, nazywana także Księgą Objawienia, to jedyna prorocza księga Nowego Testamentu. Traktuje o wizjach dotyczących końca istnienia obecnego świata, losach wiernych Kościoła i całej ludzkości oraz o Sądzie Ostatecznym.

Jakie jest znaczenie słowa apokalipsa?

 

 

ἀποκάλυψις apokalypsis „odsłonięcie, zdjęcie zasłony, objawienie” od apokalýptein „odsłaniać, ujawniać”; apó „od” i kalýptein „zasłonić”) – w terminologii judaistycznej i chrześcijańskiej literatury religijnej to opis szczególnego rodzaju proroctwa, dotyczącego tego, co ma się wydarzyć w dniach ostatecznych, ...

https://www.google.pl/search?q=znaczenie+apokalipsa&sca_esv=0f432c479ba1e607&sca_upv=1&source=hp&ei=6RlOZsPhKteJxc8Pxbez-Ao&iflsig=AL9hbdgAAAAAZk4n-cf...

A najlepiej na to pytanie odp. Biblia znaczenie  Apokalipsa : w ostatniej księdze Biblijnej Objawienia (Apokalipsa) :

Objawienia 1: 1  Objawienie+ od Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg,+ aby pokazać swym niewolnikom,+ co ma się stać wkrótce.+ A on posłał swojego anioła+ i przez niego przedstawił je w znakach+ swemu niewolnikowi Janowi,+

Skomentuj