Antykoncepcja dla misiów koala szansą na przetrwanie dla eukaliptusów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W Australii planuje się zmniejszenie liczebności i gęstości populacji misiów koala. Ma się to odbyć poprzez antykoncepcję - zarówno hormonalną, jak i sterylizację. Ma to pomóc ochronić przed wyginięciem rzadkich drzew eukaliptusowych, jednego z ich głównych źródeł pożywienia. <--break-><--break->

Problem dla przetrwania eukaliptusów odkryli australijscy naukowcy, którzy przeanalizowali wyniki programów kontroli populacji koali w dwóch australijskich parkach narodowych. Paradoksalnie aby ochronić eukaliptus przed wyginięciem, będzie można zmniejszyć tempo wymierania koali, gęstość populacji koala powinna być mniejsza niż jeden osobnik na hektar lasu eukaliptusowego.

 

Koale dietetyczne nie różnią się. Jedzą prawie wyłącznie liście - czasami całe pędy - eukaliptusa. Ponieważ eukaliptus jest trujący i zabójczy dla prawie wszystkich innych zwierząt z wyjątkiem kilku innych torbaczy i owadów, koale mają dość małą konkurencję w poszukiwaniu pożywienia, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zamieszkują lasy eukaliptusowe.

 

W tym samym czasie, przy wyborze drzewa do karmienia koale nie są wybredne. Wybierają wszystkie możliwe rodzaje eukaliptusa, ale wolą te najmniej trujące, na przykład Eukaliptus viminalis, który znajduje się w prawie całym środowisku koali. Ze względu na fakt, że jedna koala dziennie może potrzebować do jednego kilograma liści, zwierzęta często jedzą drzewa całkowicie, dlatego ilość roślinności w miejscach gęsto zamieszkałych przez koale jest znacznie zmniejszona.

 

Wyginięcie drzew eukaliptusowych jadalnych dla koali może z kolei prowadzić do wyginięcia samych zwierząt. Już teraz koale są uważane za "wrażliwy" gatunek. Dlatego gęstość populacji stara się w każdy sposób zmniejszać, na przykład, przesiedlając zwierzęta. Biorąc pod uwagę tempo hodowli koali, metoda ta może być nieskuteczna, więc na przełomie lat 90. i 2000, został wdrożony program kontroli populacji koali w dwóch parkach narodowych. Budge Beam w Victorii, gdzie części samic koali zostały wszczepione kapsułkami lewonorgestrelu, oraz w pobliżu rzeki Signet w Australii Południowej, gdzie niektóre osobniki obu płci, zostały wysterylizowane.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Biocenoza trwa sobie od

Biocenoza trwa sobie od tysięcy lat i ani misie koala, ani eukaliptusy nie wyginęły. No, ale na scenę wkraczają regulatorzy... Po katastrofie ekologicznej znowu będzie próba uspołecznienia głupoty tych ludzi i będą pisać żeśmy się jako ludzkość pomylili. Poniekąd racja, tylko, że trzeba było wysterylizować matki tych nierobów.

Portret użytkownika Gayka

Można by było na przykład

Można by było na przykład posadzić nowe lasy eukaliptusowe. Ale to jest za proste. Lepiej wysterylizujmy misie. A za 20 lat będzie płacz i histeria, bo misie wymierają i nikt nie wie dlaczego.

Głupota ludzka jest porażająca. Człowiek wpierdala się ze swoją "mądrością" wszędzie, gdzie się tylko da. I skutki tego widzimy wszem i wobec. Ale czy się czegoś na swoich błędach nauczył? Nieee. Wręcz odwrotnie. Uważa się za coraz mądrzejszego i wymyśla coraz bardziej poronione idee. 

Portret użytkownika Ractaros96

Sadzenie nowych eukaliptusów

Sadzenie nowych eukaliptusów tylko pogorszy sytuację, bo koale będą miały więcej pożywienia i przez to będą się bardziej rozmnażać i będą jadły jeszcze więcej. To samonapędzająca się machina. W idealnej sytuacji powinny być jakieś drapieżniki, które będą pilnować, aby liczebność koali utrzymywała się na stałym poziomie.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Quark

Znowu jacyś "mądrale"

Znowu jacyś "mądrale" wpychają swoje paluchy tam gdzie nie trzeba ! Czy ich nie zastanowiło dlaczego koale żywią się JEDYNIE eukaliptusem ? Robią to ponieważ plan "natury" jest taki by te "miski" ograniczały rozrost tych drzew , które wydzielając łatwopalne olejki (których niebieskawe opary unoszą się na takimi lasami) przyczyniają się do wielu poważnych pożarów ! W naturze zawsze jest drapieżnik i ofiara i rolą drapieżnika jest ograniczanie populacji swych ofiar , to tak jak z np. komarami które są zjadane przez nietoperze i jaskółki a których gniazda w oborach nakazują NISZCZYĆ tempaki z brukseli !

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj