Antarktyczna góra lodowa wypływa na Ocean Południowy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Olbrzymia góra lodowa A-68 oderwała się od Lodowca Szelfowego Larsena w lipcu 2017 roku i jak wskazują zdjęcia satelitarne wypływa na Morze Weddella, będące częścią Oceanu Południowego. Góra lodowa posiada powierzchnię prawie 6 tysięcy kilometrów kwadratowych. Eksperci uważają, że blok o masie biliona ton będzie dryfował wzdłuż brzegu lodowca, aż dotrze do Antarktycznego Prądu okołobiegunowego – największego i zarazem bardzo burzliwego systemu prądów obiegającego kulę ziemską.

 

Jeśli przewidywania badaczy okażą się słuszne, na południowy Atlantyk przedostanie się jedna z największych na świecie gór lodowych. Póki co A-68 pływa blisko swojego macierzystego lodowca, jednak z czasem nastąpi nieuchronne całkowite rozdzielenie. Możliwe jest także to, że gigantyczna góra lodowa zakotwiczy się w płytkiej wodzie i stanie się lodową wyspą.

 

A-68 stale monitorują satelity radarowe, takie jak europejska sonda kosmiczna Sentinel-1 z unikalną zdolnością do rejestrowania zmian w ograniczonej widoczności. Dłuższe dni na Antarktyce umożliwiają korzystanie z satelitów optycznych o wysokiej rozdzielczości.

Źródło: Copernicus Sentinel Data (2017)

Społeczność naukowa jest obecnie podzielona - czy podział lodowca wynika ze zmian klimatycznych, czy też jest to naturalne zjawisko? Niektórzy badacze twierdzą, że pęknięcia powstały w listopadzie 2016 roku, a inni uważają, że nastąpiły one już dziesięć lat temu.

Źródło: Deimos Imaging/Urthecast

Gdy góra lodowa A-68 odłączy się całkowicie od lodowca, nastąpi odkrycie dna morskiego, które pozostawało przykryte prawdopodobnie przez ostatnie 120 tysięcy lat. Lodowiec uzyskał już status chroniony, dzięki czemu ograniczono połowy w jego okolicy do minimum na co najmniej dwa lata, zaś naukowcy otrzymali lepszy dostęp do tego regionu.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika mroczny76

Czemu ludzie nie moga

Czemu ludzie nie moga zrozumiec ze to sie dzieje cyklicznie od milionów lat .Kiedyś to nawet lodowiec doszedł do Karpat (zlodowacenie karpackie ) ,a podczas ostatniego to na kaszubach było 2km lodu. Lepiej martwmy sie o to że ciepłe czasy sie powoli kończą i w niedalekiej przyszłosci lodowce powróca do Europy

Skomentuj