Anomalne ciepło w Europie Wschodniej skutkiem El Nino?

Kategorie: 

Źródło: Satelita

Kiedy myślimy o Europie Wschodniej, rzadko wyobrażamy sobie gorące, letnie dni w październiku. Jednak ostatnie zjawiska meteorologiczne w tej części świata przekształciły ten stereotyp. Dzisiejszy dzień w Polsce przyniósł lokalnie temperatury powyżej 20°C, podczas gdy obszary basenu Morza Śródziemnego doświadczyły temperatur przekraczających 25°C. Nawet w Rosji, kraju znanym z mroźnych zim, temperatury osiągnęły wartość powyżej 27°C, nawet na wysokościach przekraczających 1000 m npm w Dagestanie.

 

Aby lepiej zrozumieć skalę tego zjawiska, warto spojrzeć na zapisy historyczne i porównać je z obecnymi wartościami. Rzadko kiedy takie temperatury były obserwowane w Europie Wschodniej w tym czasie roku. Podobnie jest w przypadku Algierii, gdzie niemal 40°C ustanowiło nowy rekord temperaturowy. Co jest przyczyną takich anomalii i co one oznaczają dla przyszłości regionu?

 

Dlaczego tak się dzieje? Jednym z czynników jest tzw. arktyczna amplituda fal, która jest wynikiem topnienia lodu arktycznego. Kiedy lód topnieje, powierzchnia oceanu staje się cieplejsza, co wpływa na kierunek i siłę wiatrów na dużych wysokościach. W rezultacie powstające fale atmosferyczne mogą przynosić ciepłe powietrze z południa na obszary Europy Wschodniej, nawet w późniejszych miesiącach roku.

 

Co więcej, zakłócenia w naturalnych cyklach klimatycznych, takich jak cyrkulacja termohalinowa czy zjawisko El Niño, mogą przyczyniać się do powstawania lokalnych anomalii temperaturowych.

 

W tropikalnym Pacyfiku właśnie rozwija się silne zjawisko El Niño, które może mieć potencjalny wpływ na zimową pogodę i klimat. Od końca sierpnia odnotowano anomalie cieplne wskazujące na silne zjawisko El Niño. Konkretnie, temperatury wzrosły do poziomu co najmniej o 1,5 stopnia Celsjusza wyższego niż średnia.

 

Zderzenie cyklonów i zmiany w prądach strumieniowych mogą znacząco wpływać na wzorce pogodowe, a wpływ zjawisk takich jak El Niño może nasilać te efekty. Te wzorce mogą prowadzić do niezwykłych warunków pogodowych w różnych częściach świata, w tym w Europie.

 

W tropikalnym Pacyfiku rozwija się silne zjawisko El Niño, które może mieć potencjalny wpływ na zimową pogodę i klimat. Od końca sierpnia odnotowano anomalie cieplne wskazujące na silne zjawisko El Niño. Konkretnie, temperatury wzrosły do poziomu co najmniej o 1,5 stopnia Celsjusza wyższego niż średnia. Czy to jest właśnie sprawca dobrej pogody w październiku? Bardzo możliwe, że praprzyczyną lekkiej zmiany prądów strumieniowych była właśnie cyrkulacja na Pacyfiku.

 

Niewątpliwie w Polsce rownież odczuwamy dzięki temu wyjątkowo ciepłą jesień. To wspaniała wiadomość bo ogrzewanie będzie tańsze i Polacy zaoszczędzą. To tylko kolejny dowód, że im cieplej tym lepiej. Niestety nasze ciepło oznacza turbulentną pogodę gdzie indziej.Już pojawiają się doniesienia o silnym wietrze na obrzeżach kontynentu. Jednak zanim do nas dojdzie silny wiatr cieszmy się relatywnie ciepły, listopadem.

   

   

   

  Ocena: 

  5
  Średnio: 5 (1 vote)
  Opublikował: admin
  Portret użytkownika admin

  Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


  Komentarze

  Portret użytkownika r.abin

  "To wspaniała wiadomość "!!

  "To wspaniała wiadomość "!! Podzielam radość autora - z ocieplenia. Zbiór winogron, miałem 2x wiekszy - od ubiegłorocznego, a pomidory - owocują (jeszcze) w listopadzie.Odnośnie kosztów nośników energii - mam wątpliwości. Kto teraz będzie nas bronił "Tarczą"? (jak zabraknie Prezesa). Węgiel zasypany, a Gofstrom słabnie - Glacjał idzie. 

  Portret użytkownika Feliks

  Ja to w ogóle zauważyłem że:

  Ja to w ogóle zauważyłem że: jesienie są   cieplejsze ( czasem "jesień" trwa i w grudniu bo śniegu nie ma i jest powyżej zera) a wiosny są takie jakieś...rozciapciane...Dłużej chłodno jest na wiosnę- tak to bym określił. Ja to bym określił jako : zjawisko niezwykle korzystne. Kwiaty mi w ogródku kwitną-  niezwarzone przez mróz. Normalnie w moim rejonie Polskim w październiku to juz na bank był przymrozek ( oczywiście mowa o okresie ze dwadzieścia lat temu i dawniej). I tak ma być i tak jest dobrze...Być może w ten sposób Bóg przygotowuje ziemię do nastania Królestw Bożego. Na pewno w Królestwie Bożym będzie przyjemniejszy ,łagodniejszy klimat. Popatrzcie tylko na Syberie. Mnóstwo zamrożonych ziem ,połaci. Na co to , po co to? Dmuchnie Bóg ciepłem i wszystko w zimnych rejonach ziemi rozwkitnie. Kiedyś było cieplej na ziemi i BÓG DO TEGO WRACA. I dlatego oni tak z tym walczą bo wiedzą że: ocieplenie jest oznaką ich końca, że Bóg działa.

  Portret użytkownika wiktor wektor

  Daj sobie bobu z tym "bogiem"

  Daj sobie bobu z tym "bogiem".. Gdyby istniał takowy i naszłoby go coś zmienić na ziemi, to pstryknął by swoimi niewidzialnymi "palcyma" i już by było tak jak sobie umyślił - i nie bawiłby się w powolne zmiany klimatyczne. 

  Ludzkość to przedziwny gatunek..
  modli się do niewidzialnego boga i
  wyzyskuje widzialną naturę..
  nie zdając sobie sprawy że..
  widzialna natura jest niewidzialnym
  bogiem do którego się modli. 

  Portret użytkownika axell69

  Całkiem już  popierdoliło 

  Całkiem już  popierdoliło  tych którzy chcą  NWO  na bazie zmian klimatycznych ,  El NoNNNo  w europie wschodniej !?!?  , admin  ty  to masz zajebiste podejście do tępaków na ZnZ  ,  tematy   tak wkurwiające że  słów  brak  a jednak powielane jak   dziengi   u szydów  międzynarodowych . Świat zmienia  się  , stany zjebanej ameryki plus    naziści  z  israela  chcą coś  odmienić  na    swoją  kartę losy  ichnie podejście do  szycia   ,ale  reszta  świata   , oprócz   wszystkich członków uni jewropejskiej   i redakcji ZnZ  , chce stabilności  pokoju i  równowagi    na świecie   . Czytelnicy   , tacy jak ja , chcą   normalnych artykułów  opartych   na   prawdzie  i potwierdzonych  przynajmiej  trzykrotnie (tematyka naukowa) . 

  Banialuki  takie same jak w kościółku szydowskim   , powtarzane  cyklicznie  , Nigdy   Nie Staną  się Prawdą  - mamy  dość kłamstw  oraz tego   żydowskiego bezsprawia  zbudowanego na   bezużytecznym   pieniądzu  , dlatego  , wyłącznie dlatego  kłamstwa zostaną   pokonane   w sposób   brutalny  ale sprawiedliwy   

   

  „Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
  -George Orwell, 1984

  Portret użytkownika wiktor wektor

  Wszystko gra ale 1 listopada

  Wszystko gra ale 1 listopada to dawniej już śnieg leżał i było naprawdę zimno a od paru już lat w tym okresie jest ciepło jak teraz 10..14*C. Dzieckiem będąc marzłem na cmentarzach (lepiło się kulki z parafiny dla zaznania ruchu) a obecnie zgrzać się można jak się człowiek ubierze "stosownie do pory roku". Jest niby "normalnie" no bo jak ma być ? - ale takich suchych lat jak ostatnio to jeszcze nie było, a pamiętam zimę stulecia i stan wojenny.

  Skomentuj