Anomalia w Wenecji, zamiast zwyczajowej powodzi zabrakło wody

Kategorie: 

Źródło: AI

Zwykle wieści z Wenecji są takie, że miasto zbudowane w lagunie zostało ponownie zalane, co powoduje, że liczni turyści muszą się w nim poruszać w kaloszach. Teraz jednak to nie wysoka woda stała się problemem, ale jej brak. Jak to możliwe?

 

Z reguły spadek poziomu wody w Wenecji następuje pod koniec zimy. W ostatnich dniach małe kanały w mieście spłyciły się, a nawet całkowicie wyschły, zamieniając się w brudne rozlewiska z osieroconymi gondolami - główną atrakcją Wenecji. Obecna sytuacja niepokoi turystów, którzy w Tłusty Czwartek kończą karnawałowe korowody. 

 

Spłycenie kanałów obserwuje się w Wenecji średnio co dwa, trzy lata i nie jest to związane z suszą. Zdaniem włoskich naukowców sytuacja ta wynika z kilku czynników, w tym ciśnienia atmosferycznego i pływów wiosennych. Mówimy o sytuacji, w której Księżyc, Słońce i Ziemia ustawiają się w jednej linii, co ma potężny wpływ na masy wody na Ziemi. Oczywiście dodatkowym czynnikiem jest to, że we Włoszech od co najmniej 10 dni panuje wysokie ciśnienie atmosferyczne, ale susza nie ma z tym nic wspólnego.

 

Połączenie tych dwóch czynników prowadzi do nienormalnie niskich stanów wody, które jednak nie są wyjątkiem, bo taka sytuacja zdarza się średnio co dwa, trzy lata. Ostatni raz silne spłycenie obserwowano w 2019 r. i wtedy mieliśmy dokładnie takie same wartości, poziom wody spadł o około 60 cm poniżej średniej. Od środy we Włoszech ciśnienie zacznie spadać i sytuacja powinna wrócić do normy.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika orka

Są artykuły, które mają w

Są artykuły, które mają w tytule strony """""bez cenzury""""", robicie idiotów z ludzi wchodzących na te strony czy z siebie Państwo Administratorzy. ""80 lat temu ukraińscy nacjonaliści podjęli decyzję o eksterminacji narodu polskiego"". Bez cenzury zablokowaliście artykuł nie mówiąc już o wpisaniu komentarza. Ukrainiec i czystki na Polakach to jakieś niedozwolone słowa? 

Portret użytkownika Medium

I czytasz coś z tego?

I czytasz coś z tego?

Gdyby panowie była koniunkcja słońca księżyca i ziemi to gdzie znajduje sie wtedy księżyc?

A skąd obserwujesz zjawisko koniunkcji słońca i księżyca? Bez punktu odniesienia leżysz i kwiczysz, jak teraz. 

Tu masz zegar astrologiczny, słońce i księżyc znajdziesz po symbolice bez trudu, a w środku jest nasz punkt obserwacyjny - ziemia.

To, co jest nad poziomą linią jest aktualnie widoczne, jeśli jest pora nocna, tj. słońce pod horyzontem. Za dnia niestety słońca zaślepia inne ciała niebieskie.

Portret użytkownika mateusz

I co na to ekolodzy gdzie te

I co na to ekolodzy gdzie te co roczne podnoszenie się oceanów o 3 milimetry. Przez 100 lat jest 30 cm dziś mówią że podnosi się woda w oceanach do 7 milimetry. Chciał bym mieć taką prace pisać i mówić głupoty i pensje dyrektora za tytuł naukowiec.

Skomentuj