Anomalia temperaturowa oceanu, El Niño wraca na Pacyfik i może wpłynąć na pogodę na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Amerykańscy naukowcy z National Oceanic Atmospheric Administration (NOAA) poinformowali, że nadeszło nowe El Niño. Jego oznaki zaobserwowano już na początku października. Teraz poinformowano oficjalnie, że zjawisko klimatyczne oficjalnie przybyło na Pacyfik. 

 

El Niño to anomalia termiczna, która odpowiada za nietypowy wzrost temperatury wody na powierzchni oceanu. Uniwersalnym probierzem intensywności tego zjawiska jest śledzenie temperatury wody w obrębie tej anomalii. 

Z tego powodu naukowcy obserwowali temperaturę wschodniego tropikalnego Pacyfiku w regionie znanym jako NINO3.4 , w którym zwykle identyfikuje się pierwsze objawy El Niño. Formalnie o przybyciu anomalii termicznej mówi się wtedy gdy temperatura powierzchni oceanu wynosi 0,5 stopnia Celsjusza powyżej normy w ciągu trzech miesięcy i oczekuje się, że pozostanie tak przez kilka następnych miesięcy. 

 

W październiku temperatura w tej części Pacyfiku pokonała ten próg, a prognozy wskazują, że w sposób trwały. Na początku lutego było to 0,8 stopnia Celsjusza powyżej normy. W przeciwieństwie superaktywnego El Niño, które wpływało na ziemski klimat w latach 2014-16, wpływ jest prawdopodobnie ograniczone. 

Warto przypomnieć, że poprzednio EL Nino doprowadziło do uszkodzeń koralowców na całym świecie, a w Afryce Wschodniej, Australii, oraz w Stanach Zjednoczonych występowały wielkie susze i katastrofalne ulewy. Tym razem, NOAA oczekuje mniej ekstremalnych zjawisk pogodowych.

 

Według prognoz NOAA, to El Niño potrwa najwyżej do czerwca, znikając na okres sezonu huraganów. To niezbyt dobra prognoza, ponieważ klimatolodzy twierdzą, że El Niño ma tendencję do osłabienia aktywności huraganów. 

 

Kolejny niekorzystny efekt to fakt, że teoretycznie może dodatkowo podnieść temperaturę planety. Dwa z najcieplejszych lat w historii Ziemi zostały zarejestrowane właśnie podczas ostatniego El Niño.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ha$s

Jaka anomalia ! Chyba emalia

Jaka anomalia ! Chyba emalia pękła na wannie ! To jest NIE  ANTROPOMORFICZNE  tylko ASTRONOMICZNE pochodzenie tego zjawiska.  Umieranie koralowców, wzrost zakwaszenia oceanów, te wszystkie zdjęcia jakimi bombardowali Nam mózgi (widzicie to ?) w zwiazku z globalnym ocipieniem jest związane z wydarzeniem astronomicznym które juz TRWA. To już się dzieje. JESZCZE RAZ  ti jest pochodzenia ASTRONOMICZNEGO !!!

Skomentuj