Anomalia temperaturowa na Pacyfiku rozciąga się od Alaski aż do Kalifornii

Kategorie: 

Źródło: NOAA

Mniej więcej 5 lat temu na zachodnim wybrzeżu USA miała miejsce sytuacja w której powstała bardzo duża ilość ciepłej wody w oceanie, która utrudniała życie ekosystemu morskiego i doprowadziła do wielkich strat wśród powracających z tarła łososi. Zdaniem naukowców, znowu mamy do czynienia z tego typu anomalią tylko jest ona na większą skalę.

Według danych zbieranych przez agencję NOAA, fala upałów tylko miała miejsce w obrębie Ameryki Północnej podczas obecnego lata spowodowała powstanie ogromnej masy nietypowo ciepłej wody w oceanie. Nie pozostanie to bez wpływu na ekosystemy morskie. Zdaniem ekspertów anomalia temperaturowa oceanu rozciąga się od Alaski aż do Kalifornii.

 

Władze USA już teraz rozpoczęły analizowanie tego jaki może być skutek powstania tego ciepłego obszaru, a zwłaszcza jak odbije się to na życiu w oceanie, co ma bezpośredni wpływ na rybołóstwo. Biorąc pod uwagę fakt, że ta fala upałów przypomina wczesne stadia tego co obserwowano w 2014 i 2015 roku, można oczekiwać, że jedyna szansa na to aby wszystko wróciło do normy to pogoda, która może spowodować, na przykład poprzez silny wiatr, że zwarty obszar termicznej anomalii zostanie rozproszony.

Obecnie jednak wszystkie prognozy meteorologiczne wskazują na istnienie stałego układu pogodowego, który nie daje szans na ziszczenie takiego scenariusza, przynajmniej przez kilka następnych tygodni. Jakie zatem mogą być skutki dla środowiska z powodu trwania tej anomalii?

 

Po pierwsze należy spodziewać się zakwitu szkodliwych glonów. Często wydzielają one toksyczne substancje, które są w stanie zabijać życie morskie na ogromnych obszarach. To może oznaczać katastrofę dla lokalnego rybołówstwa, ale i dla gatunków większych zwierząt, takich jak lwy morskie, które bardzo ucierpiały na skutek nagłych zmian ekosystemu podczas ostatniej takiej anomalii w 2014 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj