Anomalia pogodowa na Morzu Śródziemnym powstaje niebezpieczny cyklon tropikalny

Kategorie: 

Źródło: internet

Turcja, Grecja i Włochy mogą być wkrótce zagrożone przez powstający na Morzu Śródziemnym front pogodowy, który do złudzenia przypomina cyklony tropikalne znane z oceanów. Oznacza to ryzyko huraganowego wiatru o prędkości dochodzącej w porywach do 150 km/h.

 

Ekstremalna pogoda to skutek napływu mas arktycznego powietrza, które spowodowały powstanie rozległego niżu. Konsekwencją tego jest powstanie wyjątkowo silnego cyklonu.

 

Tak jak cyklony na Atlantyku nazywa się huraganami, a na Pacyfiku tajfunami tak cyklony powstające nad Morzem Śródziemnym nazywa się medikanami, albo cyklonami niby-tropikalnymi (ang. mediterranean tropical-like cyclone).

 

W ciągu najbliższych dni taki medikan uderzy w wybrzeże kilku krajów europejskich. Najbatdziej odczuwalny może być w Grecji, Turcji i we Włoszech. Takie zjawisko powstaje rzadko, zwykle raz do dwóch razy w ciągu roku.

 

Meteorolodzy sugerują, że w przypadku tego cyklonu, wiatr może w niektórych miejscach osiągać huraganową prędkość 150 km/h. Ekstremalnie niebezpieczne będą też towarzyszące mu ulewy. W niektórych miejscach może spaść nawey 100 litrów wody na metr kwadratowy! 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj