Anomalia magnetyczna na południowym Atlantyku to kosmiczny "trójkąt bermudzki"

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Między Brazylią a Afryką znajduje się obszar, w którym ziemskie pole magnetyczne jest zauważalnie słabsze. Naukowcy nazywają to anomalią magnetyczną SAA od ang. South Atlantic Anomaly. Ten obszar przestrzeni może być bardzo niebezpieczny dla samolotów lub satelitów znajdujących się akurat w jego obrębie.

 

Wskazówki kompasów zachowują się nad SAA zupełnie inaczej. Na dodatek anomalia wpływa na pasy radiacyjne Ziemi. Nawet jeśli ubytek pola magnetycznego w tym miejscu nie wpływaj bezpośrednio na ludzi, to linie lotnicze często muszą zmieniać trasy unikając tego miejsca. Przelatujące na wysokości kilkuset kilometrów satelity znajdując się w tym regionie znajdują się w niebezpieczeństwie, ponieważ dociera tam znacznie więcej promieniowania kosmicznego i słonecznego.

 

Stacja kosmiczna ISS orbitując w tej okolicy potrzebuje dodatkowej ochrony. Teleskop Hubble'a unika tego miejsca ze względu na ryzyko uszkodzenia, a astronauci narzekają na występowanie efektu "shooting stars", czyli rezultatu bombardowania siatkówki oka przez naładowane cząstki.

Naukowcy nie są zgodni, co do oceny wpływu SAA na naszą planetę. Co jest niezaprzeczalnym faktem, dziura w polu magnetycznym powiększa się i jeśli nadal będzie to postępowało w takim tempie wkrótce niebezpieczne promieniowanie będzie jeszcze bliżej powierzchni Ziemi. Włoscy naukowcy postanowili zbadać rozmiary SAA i potwierdzono, że następuje ekspansja tej anomalii magnetycznej. Dodatkowo okazało się, że przesuwa się ona na wschód.

Ostatnie badania wskazują na to, że problem jest realny i nie jest przesadą nazywanie tego obszaru "trójkątem bermudzkim kosmosu". Poziom radiacji jaki tam występuje na wysokości 34 km jest taki jak w innych miejscach powyżej 300 km.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

To jest temat połączony ze

To jest temat połączony ze srebrzystymi obłokami , atmosfera jest coraz cieńsza , pole magnetyczne słabnie więc nasilają się widoczne anomalie nienormalnych kolorów chmur oraz dziwne ich kształty do których musi być dopasowywana jakaś nowa teoria . Coraz więcej też wpada różnych widocznych obiektów które nie spalają się ale osiągają powierzchnię ziemi . Co do szkodliwości promieniowania kosmicznego którego większą dawkę pobieramy to nie ma dowodów że jest szkodliwa , może natomiast powodować mutacje jeśli nie będą to dawki stopniowo zwiększane ale jedno uderzenie . 

Skomentuj