Ankieta Unii Europejskiej wykazała, że europejscy Żydzi czują się coraz bardziej zagrożeni i myślą o emigracji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Badania przeprowadzone przez Unię Europejską wykazały, że ponad jedna trzecia Żydów, zamieszkujących terytorium Unii Europejskiej, rozważała emigrację na przestrzeni ostatnich 5 lat. Wyznawcy judaizmu przyznają, że czują się coraz mniej bezpieczni w obliczu fali antysemityzmu.

Ankieta została przeprowadzona w 12 krajach, w których mieszka aż 96% wszystkich europejskich Żydów. Badania wykazały złe samopoczucie judaistów w związku z rosnącą nienawiścią społeczną. Żydzi obwiniają głównie polityków, którzy swoimi antysemickimi wypowiedziami mają rzekomo zaostrzać klimat bezkarności.

 

Poczucie braku bezpieczeństwa było szczególnie dotkliwe wśród Żydów zamieszkujących Francję. Inne bardzo wrogie państwa według judaistów to Polska, Belgia i Niemcy.

 

9 na 10 ankietowanych Żydów uważa, że antysemityzm znacznie pogorszył się na przestrzeni ostatnich 5 lat. Ewolucja negatywnych zjawisk przejawia się ich zdaniem nie tylko poprzez zaczepki na ulicy, ale również szerzenie mowy nienawiści w Internecie. Ponad jedna trzecia Żydów w ostatnich latach poważnie rozważała emigrację.

 

Unijni urzędnicy w poniedziałek wezwali rządy europejskich państw do podjęcia odpowiednich działań, mających zapewnić judaistom bezpieczeństwo i komfort życia. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, przyznał wręcz, że Europa nie może istnieć bez Żydów, ponieważ stanowią oni jej integralną część.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.