Analiza ścieków pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid-19

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z Francusko-Brytyjskiego Uniwersytetu Badawczego w Cranfield pracują nad testem, który pomoże określić obecność cząstek wirusa SARS-CoV-2 w ściekach. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Environmental Science & Technology.

 

Analiza ścieków bytowych może zapewnić wydajne i szybkie prognozowanie potencjalnego rozprzestrzeniania się zapalenia płuc koronawirusa Covid-19. Podstawą tego podejścia jest określenie wirusowych biomarkerów, które dostają się do kanałów wraz z odchodami zarażonych osób. Papierowe zestawy szybkich testów, nad którymi obecnie pracują naukowcy, można wykorzystać w oczyszczalniach ścieków do śledzenia źródeł i określania lokalizacji potencjalnych nosicieli wirusa.

 

Zasada testu jest następująca: próbka wody przechodzi przez kilka warstw specjalnego papieru w celu odfiltrowania wirusowych aminokwasów. Na samym papierze są odczynniki, które wchodzą w reakcję biochemiczną z RNA koronawirusa. Wynik testu określa się wizualnie, zmieniając kolor koła wskaźnika na teście.

 

„W przypadku bezobjawowych infekcji analiza ścieków w społeczności w czasie rzeczywistym za pomocą papierowych urządzeń analitycznych pomoże ustalić, czy w okolicy znajdują się nośniki Covid-19” - wyjaśnia jeden z autorów opracowania, Zhugen Yang.

 

Technika szybkiego badania przesiewowego pozwoli podjąć decyzję w odpowiednim czasie o wprowadzeniu środków zapobiegawczych i kwarantannowych, nawet zanim sytuacja z rozprzestrzenianiem się patogenu stanie się niekontrolowana.

 

Naukowcy donoszą, że wirusowy RNA może być obecny w kale i moczu pacjentów z koronawirusem przez dwa tygodnie po ustąpieniu objawów, chociaż wykonalność przeniesienia SARS-CoV-2 przez ekskrementy pozostaje niepotwierdzona. Ponadto badania wirusa SARS-CoV, znanego jako czynnik sprawczy SARS, wykazały, że może on pozostawać stabilny w ekskrecji przez 24 – 48 godzin.

 

Testy opracowane przez naukowców są dość tanie. Koszt jednego nie przekracza funta szterlinga. Ponadto rozwój jest bardzo łatwy w użyciu i odpowiedni dla niespecjalistów. Zużyte testy można usunąć poprzez spalenie.

 

„Urządzenie może zapewnić pełny i natychmiastowy obraz stanu zdrowia populacji” - podsumowuje Zhugen Yang.

 

Ponadto testy można zmodyfikować, aby zidentyfikować inne patogeny, które mogą powodować bezobjawowe zakażenie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Biorą wymaz do testu z nosa

Biorą wymaz do testu z nosa za pomoca wacika. To teraz będą nam upychac szczotki od kibla w zadki też do testów. Geje będą oszukiwać i kilkakrotnie się badać. To już wiem po co te sondowanie porwanych przez ufo, wirusa szukali tacy samarytanie z tych szaraków.

kolo21

Portret użytkownika euklides

Niech przebędą jacyś

Niech przebędą jacyś najeźdźcy z kosmosu i eksterminują w końcu tych debili, bo ich głupota już dawno przekroczyła bezpieczny poziom. Dzisiaj ktoś od skurw. Szumowińskiego powiedział, że siłownie będą zamknięte, ale baseny nie, bo na basenach są wyższe normy sanitarne... Nie wiem tylko czy skurw. Szumowiński przewiduje pływanie w maseczce.

Raz, że nie wiem jak można tak od rzeczy pie....ić, a dwa jakim trzeba być osłem by tych obłąkanych farmazonów z rodziawioną japą słuchać, przestrzegać i wierzyć w te absolutne durnoty.

Portret użytkownika Takitam

Czyli jak ktoś chory na COVID

Czyli jak ktoś chory na COVID zesr*ł się w Warszawie i spuścił wodę w kiblu, to badanie to wyłapie i będzie to ewidentnie potwierdzającym (jakże naukowym) dowodem na konieczność wprowadzenia zaostrzonych restrykcji w celu ochrony zdrowia Warszawiaków. To jest już jakaś schiza!!!. 

Skomentuj