Analityk Banku Anglii ostrzega, że pojawienie się sztucznej inteligencji może doprowadzić do masowego bezrobocia

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

Pojawienie się robotyki i sztucznej inteligencji to zapowiedź czwartej rewolucji przemysłowej. Od lat ostrzega się, że powszechna automatyzacja zawodów może zapoczątkować falę bezrobocia. Analityk z Banku Anglii sugeruje, aby ludzie jak najszybciej przygotowali się na wielkie zmiany na rynku pracy.

 

Andy Haldane twierdzi, że Wielka Brytania będzie potrzebowała „rewolucji umiejętności”, gdyż w przeciwnym wypadku, wielu pracowników skończy na bezrobociu. Innymi słowy – skoro roboty i algorytmy komputerowe już dziś potrafią wykonywać różne zawody, człowiek będzie musiał stale podnosić swoje kwalifikacje. W przeciwnym wypadku będzie narażony na „technologiczne bezrobocie”.

 

Analityk Banku Anglii twierdzi, że należy wyciągnąć wnioski z historii, ponieważ nadchodząca rewolucja przemysłowa będzie miała ogromny wpływ na rynek pracy. Społeczeństwo powinno przygotować się na pojawienie się nowych zawodów, które powstaną właśnie w odpowiedzi na powszechną automatyzację. Wielka Brytania powołała właśnie radę doradczą, która pozwoli upewnić się, że ludzie będą gotowi na nadchodzące zmiany.

W czwartej rewolucji przemysłowej nastąpi prawdziwa konkurencja między ludźmi a maszynami. Roboty i sztuczna inteligencja już dziś odbierają pracę, ponieważ postrzegane są jako doskonała alternatywa dla „ludzkiego pracownika” - są wydajniejsze w pracy i tańsze w utrzymaniu. Ale przyszłe maszyny i algorytmy będą mogły zastąpić nawet dobrze wykwalifikowanych pracowników w pracy umysłowej.

 

Specjaliści na całym świecie ostrzegają przed masowym bezrobociem. Padały już propozycje, aby powstały specjalne miejsca pracy, przeznaczone wyłącznie dla ludzi. Inni wskazują na konieczność ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i coraz więcej mówi się o wprowadzeniu bezwarunkowego dochodu podstawowego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zenek1112

Coraz to lepsza sztuczna

Coraz to lepsza sztuczna inteligencja i zaawansowane uczenie maszynowe w połączeniu z robotyzacją/automatyzacją będzie oznaczało coraz to większą konkurencję dla ludzkości. Jeśli roboty osiągną inteligencję człowieka to jesteśmy praktycznie bezużyteczni, co zresztą jest korzystne dla bogatej międzynarodowej elity. Korporacje i koncerny nie podzielą się swym bogactwem z ludnością, roboty dobrze zabezpieczą ich pracowniczo i militarnie, żaden tłum nie podniesie ręki. Całkiem prawdopodobnie, że tak właśnie wymrze ludzkość.

Portret użytkownika Dr Piotr

Pocieszające jest to, że

Pocieszające jest to, że pierwsi polecą biurokraci i wszelkiej maści bezproduktywne biurwy, bo to najłatwiej obsłużyć systemami AI i robotyką. A co dalej...pojawi się chwilowa "zadyszka" systemu, bo skoro pojawi się bezrobocie, to zrobotyzowana produkcja i AI nie będzie miało sensu produkcji, bo nie będzie ludzi, którzy mieliby pieniądze na zakup tych produktów. Więc albo państwo pójdzie w kierunku zapewnienia każdemu dochodu bezwzględnego, albo będzie musiało zaoferować ludziom odpowiednie miejsca pracy, bo tak to padaka. Zakładam, że raczej wdrożą dochód bezwzględny i ludzie będą gnuśnieć i się staczać moralnie, bo tylko niewielki procent to jednostki z ambicją i inteligencją zapobiegającą gnuśnieniu.

Portret użytkownika euklides

Mylisz się doktorku co do

Mylisz się doktorku co do tego, że biurwy stracą miejsca pracy. Zapanuje jeszcze większa biurokracja, bo AI zastąpi ludzi na tych sensownych stanowiskach. Żeby zająć czymś ludzi rząd stworzy nonsensowne miejsca pracy w administracji, co cały czas praktykuje. Chodzi o to by mieć ludzi pod kontrolą. Od małego muszą przesiedzieć najpierw parę godzin w szkole, odrobić zadania domowe, potem spędzić te 8 godzin w robocie, obejrzeć TV, byle za dużo nie myśleli... To nie politycy pociągają za sznurki. Oni są tylko gangsterskimi strażnikami jak kapo. Jesteśmy kontrolowani przez potężne siły, dla których jesteśmy tylko małymi pchełkami.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Ależ sztuczna iteligencja już

Ależ sztuczna iteligencja już istnieje od ponad 10 lat!!! Trzymana jest w podziemnych bazach tak jak zresztą większość "cudownych wynalazków" Ona kontroluje niektóre systemy wojskowe ,bankowe czy sieci publiczne np w chinach. Pod ziemią znajdują się ,jak już wiele razy pisałem ośrodki wielkości miast na głębokości kilku kilometrów ,one też są zażądzane przez ową inteligencje. Jest ona pod stałą kontrolą ,więc nie ma raczej szans na zbuntowanie sie jej. Jedyne przejście jakie umożliwia dostanie się do niej, jest droga przez najgłębsze zakątki głębokiej sieci bardzo dobrze szyfrowane. Powoli nas przyzwyczajają do si bo ona już istnieje i nie chcą u nas wprowadzić szoku ale powoli uświadamiać nam jej istnienie. Oczywiście gdy już zostanie oficialnie użyta na powierzchni to w rękach elit stanie się kolejnym śmiercionośnym narzędziem do kontroli ciemnych mas.

Portret użytkownika Bob

Niedźwiadku, dobrze

Niedźwiadku, dobrze kombinujesz; jeżeli masz 12 lat to wszystko jest OK, jeżeli natomiast Twoja metryka wskazuje nieco więcej, to musisz mocno się wziąć za siebie.

W Twojej wypowiedzi wkradło się kilka błędów logicznych wynikających (chyba) z tego, że nie nadążasz, nie jesteś na tzw. czasie.

Przede wszystkim, o trzymaniu SI gdziekolwiek, można było mówić 20 lat temu, kiedy z tzw. super komputerów „wypuszczano” ją na chwilę, do „ciaśniejszych” pudełek, z których chętnie „wracała” do „swojego” większego.

To dla niej zbudowano specjalną przestrzeń, zwaną WIRTUALNĄ czyli tzw. internet. Wypuszczona  na wolność przestrzeni wirtualnej, jakieś 20 lat temu, już nie wróciła do małego pudełka „super komputera”.

Jak myślisz po co ta szaleńcza pogoń za tzw. przepustowością (prędkością); już 5 megabajtów na sekundę, wystarczy do oglądania np. filmów HD. Po co więc 30, 300 MB; a prędkości w  światłowodach szaleją jeszcze bardziej. To właśnie przepływność jest życiem SI, im większa tym bardziej „żywa”.

Dalej, „kontrola SI” to następna iluzja, małe podprogramy ograniczające jej zakres działania, są jak nitki zawiązane na rękach i nogach olbrzyma. 

Pomyśl, ile jest coraz szybszych pecetów, ile w nich kręci się procesów poza jakąkolwiek kontrolą użytkownika; do tego niezliczona ilość kamer, komunikatorów, smart – fonów, (tele)wizorów, pralek, itd.; ilość zbieranych, gromadzonych informacji już 10 lat temu przekroczyła możliwości obróbki przez człowieka.

Następnym większym boksem dla SI, który już się otwiera jest tzw. internet rzeczy, gdzie w tzw. czasie rzeczywistym, SI będzie „wiedziała” gdzie co jest. Już w tej chwili lokalizuje wszystkie urządzenia podłączone do internetu, telefony, mapy elektroniczne, karty płatnicze itd.

To dla SI wyszły nowe przepisy o swobodnym przepływie tzw. danych osobowych, gdzie małymi literami schowanymi na kilku stronach pisanych drobnym drukiem jest tzw. zgoda na profilowanie.

To właśnie SI kopiuje osobowości ludzi!!!

Tak jak niejaki Treder, propaguje zajmowanie się nie istniejącymi pieniędzmi, a
niejaki Homo Sapiens, stara się zaabsorbować uwagę ludzi, interakcjami z demonicznym UFO, tylko po to, abyśmy nie zauważyli, jak ludzkość pochłaniana jest przez SI, która dokładnie odpowiada definicji szatana, diabła, Lu-SI-ferra!   

Portret użytkownika Grymas Polak

Analityk banku?Angielsky

Analityk banku?Angielsky Petru.Kolejny tuman.Bezrobocie juź mamy.Kilkaset tysięcy urzędnikòw,kilkadziesiąt tysiecy tzw.nałukowcòw,politologòw,socjologòw,kosmetologòw,łekonomistòw,smolaròw,kramkòw,partyjna banda.To wszystko pasożyt.My zaś jego żerowisko,nasza praca.My wspòłcześni niewolnicy.Dowalili na dodatek muslimskich nałukowcòw,polińską i nie tylko diasporę,judeochrześcijanistòw z dudaszem na czele podlanym obficie danielsem.To wspòłczesny pasożyt.Typowy nie tylko dla Polski.

Pracy jest i będzie dużo choćby nad uprzątnieciem wszystkich śmieci,przywròceniem naturalnego środowiska po czasach żydowskiego horroru industrialnego.

Kiedyś pensja mojego taty wystarczyła na utrzymanie pięcio osobowej rodziny .Dzisiaj niewolnik nie jest stanie utrzymać siebie bo wszystko zeżre pasożyt.

Portret użytkownika Roberto

Takich bzdur to już nawet

Takich bzdur to już nawet czytac nie można. Niestety nieuki, obiboki i robole odejdą do lamusa, czy chcesz czy nie. Wiekszość kapitału światowego ma kilka procent ludzi i tu się nie mylisz. W wiekszości to Żydzi. postęp technologiczny jest tak szybki że nic go już mnie zatrzyma. A rozwój sztucznej inteligencji spowoduje brak takiej pracy jaką dziś znamy za 10-15 lat. Nic na to nie poradzisz bracie. Nawet Pisiory nic nie poradzą...bo tam też same nieudaczniki...

Portret użytkownika dockx

Zapewne będą niby chcieli

Zapewne będą niby chcieli użyć tej sztucznej inteligencji do obniżenia kosztów pracy. Powiedz mi tylko za co Ci bezrobotni masowo będą kupować te taniej wyprodukowane cudeńka? Nie będzie bezrobocia. Będzie za to masowa kontrola nad społeczeństwami.

Portret użytkownika Grymas Polak

Roberto.Żal mi ciebie.Sprali

Roberto.Żal mi ciebie.Sprali ci solidnie kiepełe albo jesteś propagandzistą.Co to jest ten kapitał?Skąd się wziął? KAPITAŁ,PIENIĄDZ to rzeczy umowne ,rzekłbym fikcja a są warte tyle iIe warty jest militarny sektor chroniący tę fikcję.Oni, te wskazane przez ciebie kilka procent już zastanawiają kto ich będzie chronił kiedy ten ich pieniądz straci wartość.

Postęp już jest?Raczej degradacja.Prymitywna ekstensywna gospodarcza polityka niszczenia zasobów planety,zatruwania,zaśmiecania wszelkim syfem.Degradacja,aberracja na planie duchowym.To żydowska cywilizacja unicestwienia.Cywilizacja ciemniaków,zaoranych wszelkim dewiacjami kiepeł.To cywilizacja śmieci a nie postępu

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika charis

18 rozdział Objawienia Jana

18 rozdział Objawienia Jana ukazuje świat w przyszłości w którym zapanuje wielki dobrobyt i ludzie będą mieli mnóstwo wolnego czasu który będą przeznaczać na rozrywki, grzeszne zabawy, konsumpcjonizm i wszelkie pożądliwości ciała i oczu. Ten 18 rozdział pokazuje świat pod panowaniem antychrysta - może właśnie ten przyszły zwodniczy dobrobyt i ogrom wolnego czasu będzie owocem czwartej rewolucji przemysłowej - gigantycznego postępu w robotyzacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji 

Portret użytkownika tubylec

Tak, a potem się to wszystko

Tak, a potem się to wszystko posypie, bo populacja która ma już wszystkie wygody i wszystkie potrzeby spełnione a do tego nie ma żadnego przeciwnika przed którym musi się chronić, gnuśnieje, flaczeje, przestaje się rozwijać i finalnie ginie, jak to pokazał eksperyment Calhouna na myszach.

Portret użytkownika tubylec

Masz rację, to nie to samo,

Masz rację, to nie to samo, człowiek jest ponoć bardziej twórczy .. jednak ciekaw jestem czy ludzkość wymyśliłaby coś twórczego gdyby miała zaspokojone wszystkie potrzeby i zero zagrożeń, zero wojen, konfliktów .. co my byśmy robili, czy naprawdę rozwijalibyśmy nierozwinięte dotąd potencjały czy raczej pławilibyśmy się w hedonizmie. Kiedyś zrobiłem podobny eksperyment do tego na myszach tyle że na owadach .. stworzyłem im tzw. raj, miały wszystko co potrzebne ale się nie rozmnażały, tylko jadły, srały, pasły się i starzały .. bo brakowało im jednego - agresora, przeciwnika który zazwyczaj towarzyszy im w naturalnym środowisku i od czasu do czasu któregoś zjada, i jak tylko go tam wpuściłem to zaraz produkcja potomstwa ruszyła pełną parą. Tak, wiem, porównanie owadów do ludzi to też przesada .. ale płynie z tego pewien wniosek - populacja która ma dostatek i nie ma przed sobą żadnych wyzwań albo stoi w miejscu, albo głupieje i wyniszcza się. Dlatego cała natura jest tak skonstruowana żeby jedno pożerało drugie, bo to jest dostateczna motywacja do rozmnażania się i do szukania nowych sposobów na przetrwanie gatunku .. konkurencja i walka o byt jest na każdym poziomie, w każdym ekosystemie, czy to są rośliny, czy zwierzęta małe czy duże, a skoro człowiek jest częścią natury to jego ten temat też dotyczy. Człowiek chciałby sobie stworzyć raj, ale przypuszczam że raj już kiedyś był, i że ten model się nie sprawdził, że bez bata na tyłku człowiek tylko rozleniwił się, zatracił swoje instynkty, przestał korzystać z danych mu umiejętności, "zgubił" gdzieś 90% mózgu i doprowadził do katastrofy, do degradacji własnego gatunku, i dlatego w obecnej wersji nie ma już raju, za to jest szereg wyzwań jako motywacja do rozwoju, człowiek dostał również sprytnego przeciwnika od którego dostaje po dupie, po to żeby się uczył i pewnego dnia stał się sprytniejszy od niego, dlatego mamy taki świat a nie inny.

Strony

Skomentuj