Amerykańskie wojska kierują natarciem na Rakkę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sytuacja w Syrii znów ewoluuje. Miasto Rakka, samozwańcza stolica tzw. Państwa Islamskiego, znajduje się w zasięgu wzroku wojsk amerykańskich i Kurdów. Pojawiły się nowe punkty zapalne - proirańskie bojówki grożą przekroczeniem wschodniej granicy Syrii, natomiast na południu trwają walki między syryjskimi siłami rządowymi a "uzbrojoną opozycją", która jest wspierana przez USA.

 

Inwazja na Rakkę wkrótce wejdzie w kolejną fazę. W ostatnim czasie siły zbrojne USA wraz z Peszmergami bez większych problemów zdołały zbliżyć się do tego miasta. Bojownicy ISIS najwyraźniej wycofali się z przedmieścia, aby pilnować Rakki i przygotować się na odparcie ataku. Amerykańscy wojskowi i Kurdowie znajdują się już przy mieście i odcięli najważnejsze trasy zaopatrzeniowe.

W tym samym czasie Stany Zjednoczone dostarczają Kurdom pokaźne ilości uzbrojenia. Swoje wsparcie tłumaczą tym, że Kurdowie są efektywni w zwalczaniu ISIS, jednak to nie przekonuje Turków. Minister Spraw Zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że dozbrajanie kurdyjskich bojowników jest "ekstremalnie niebezpieczne". Władze obawiają się, że broń ta może w przyszłości posłużyć kurdyjskim separatystom, których Turcja postrzega jako terrorystów.

 

Tymczasem irackie Siły Mobilizacji Ludowej, wspierane przez Iran, dotarły do przejścia granicznego w północno-zachodniej części Iraku i zapowiadają, że mogą wkroczyć do Syrii, aby pomóc w walce z ISIS. Problem w tym, że terytoria po drugiej stronie są kontrolowane przez Kurdów, którzy oświadczyli, że będą strzelać to irackich bojówek jeśli przekroczą granicę. Aktywność Sił Mobilizacji Ludowej nie podoba się również Stanom Zjednoczonym, które za wszelką cenę nie chcą dopuścić do tego, aby Iran zyskał wpływy w Syrii.

 

Miasto Dajr az-Zaur jest kontrolowane przez syryjskie siły rządowe i od kilku lat jest oblężone przez ISIS. Ma ono strategiczne znaczenie. Proirańskie bojówki oraz wojska syryjskie mają zamiar dotrzeć do tego regionu, aby utworzyć korytarz, który przebiegałby od Damaszku po Palmirę i Dajr az-Zaur i kończyłby się w Iraku. USA zdają sobie z tego sprawę i wkrótce, lub po zdobyciu Rakki, mogą pokierować swoje wojska w kierunku Dajr az-Zaur, aby zablokować działania Iranu. Zatem irackie Siły Mobilizacji Ludowej mogą mieć problem z wkroczeniem do Syrii, ale syryjskie siły rządowe wspierane przez Rosjan powoli zmierzają w kierunku oblężonego miasta od Palmiry. Rosyjskie okręty wojenne wspomogły dziś ofensywę odpalając kilka pocisków manewrujących Kalibr z Morza Śródziemnego. Rakiety uderzyły w kryjówki islamskich terrorystów.

Szczególnie niebezpiecznie robi się w południowej części Syrii. 18 maja amerykański samolot uderzył w konwój wojskowy, który zmierzał w kierunku iracko-syryjskiego przejścia granicznego. Okazuje się, że Syria, Irak i Iran przygotowują się do ataku na pozycje wojsk amerykańskich i brytyjskich, które stacjonują w bazie wojskowej i zajmują się szkoleniem "umiarkowanej opozycji".

Syryjskie siły zbrojne w ostatnim czasie aktywnie oczyszczały pustynie z proamerykańskich bojówek i jest to wstęp do przyszłej walki o kontrolę nad autostradą, która prowadzi bezpośrednio do Iraku. To jest dokładnie ta sama sytuacja co w przypadku Dajr az-Zaur - USA nie chcą, aby Damaszek nawiązał kontakt z irackimi bojówkami i otworzył korytarz zaopatrzeniowy dla Iraku i Iranu. Kilka dni temu amerykańskie samoloty zrzucały ulotki, aby ostrzec swoich przeciwników przed atakiem. W obecnej sytuacji wydaje się, że konfrontacja zbrojna jest nieunikniona.

 

Źródła:

https://syria.liveuamap.com/

http://www.timesofisrael.com/turkey-slams-us-arming-of-kurdish-militia-as-extremely-danger...

http://www.militarytimes.com/articles/a-showdown-is-looming-between-the-us-syria-and-iran-...

https://www.almasdarnews.com/article/kurds-reach-gates-raqqa-4000-isis-fighters-gear-apoca...

http://www.middleeasteye.net/news/sdf-says-they-would-fight-iraqi-shia-militias-if-they-en...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Taki

PYTANIE dla Niedowiarkow ...

PYTANIE dla Niedowiarkow ....DLACZEGO ZYDZI sie nie Szczepia?????????????? A w Syrii juz pozbyli sie prawie polowy Mieszkancow i Teraz Panstwo polozone w Palestynie oczywiscie Cichaczem bedzie moglo Zabrac Syryjczykom polowe Kraju bo przeciez juz minie niedlugo 7LAT wojny a Te tereny sa nie Zagospodarowane.......Mozna je przejac....Tak pisze Talmud !!!!!!!

Portret użytkownika dziadek ze wsi

„… Żydzi nie są nową szlachtą

„… Żydzi nie są nową szlachtą, ale jej łonem, z którego wychodzi nowa duchowa szlachta Europy; są jej jądrem, dokoła którego grupuje się cała współczesna duchowa szlachta. Tworzy się duchowa, miejska rasa panów…”

To powiedział Coudenhove Calergi - i to jego idee zapoczątkowały powstanie Unii Europejskiej. To co jest obecnie było wymyślane już 60 lat temu.

Portret użytkownika Akamai

A w książce z 1925 r. pt. 

A w książce z 1925 r. pt. „Praktyczny Idealizm” określił wygląd przyszłej rasy ludzkiej: 

"Człowiek przyszłości będzie krwi mieszanej […]. Przyszła rasa euroazjatycko-negroidalna, zbliżona do starożytnych Egipcjan, zastąpi wielość narodów wielością osobowości."

Książki Coudenhove-Kalergi to kompedium wiedzy na temat tego co dzieje się obecnie w Europie. Wygląda na to, że wcielane są w życie jego chore idee.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika jako_taki

skoro juz tak fantazjujecie

skoro juz tak fantazjujecie to ja również puszcze troche wodze, może to nie szczepionki nie takie,  tylko zje**** genetycznie rodzice przekazują uszkodzone w (domyśle zje*****) swoje dna pociechom i dlatego występują u nich powikłania, jakoś nie zauważyłam żeby to dotyczyło moich 3 szczepionych od urodzenia dzieci a już prawie dorosłe,  to wy robicie krzywde własną ułomnością, nie odpisuj wywalone mam na idiotów, nara

Portret użytkownika Tato

Twoje dzieci są już prawie

Twoje dzieci są już prawie dorosłe? Czyli miały inny niż dzisiejszy kalendarz szczepień i szczepionki. Poza tym, jedni ludzie mają blizny po ospie a inni nie - czy ospa nie jest chorobą tylko jedni, ci od blizn, są zjeb**i?

Portret użytkownika Jajcarz

U ciebie też widzę poważne

U ciebie też widzę poważne powikłania, objawiające się potężnym upośledzeniem umysłowym. Można z tym walczyć, ale trzeba mieć odrobinę rozumu. Skoro nieuku chcesz się szczepić, to proszę bardzo. Faszeruj się czym dusza zapragnie, ale za swoje pieniądze. Ode mnie, od moich dzieci i moich pieniędzy - spieprzaj dziadu - że polecę już klasykiem.

Portret użytkownika Dentron

Za to ja odpiszę za kolegę.

Za to ja odpiszę za kolegę. Używasz słów wulgarnych jakby nie można było użyć poprawnego języka polskiego dalekiego od rynsztoku i slumsów. Prezentujesz agresje, nie znając nikogo wyciągasz wnioski dla niepoznaki otaczając się murem niby fantazjowania. Twoje zachowanie pokazuje, iż można zakwalifikować Cię do tzw. patologii społecznej i właśnie takie geny oraz wychowanie przekazałaś swoim dzieciom. Współczuje im, że musiały od małego borykać się z taką matką, która nic nie zauważa, nawet swojego chamskiego sposobu bycia. Rzeczywiście tu szczepionki nie mają nic do rzeczy - wystarczy zdegenerowany i niedorozwinięty emocjonalnie rodzic.

Portret użytkownika Jaron22

Gniew Eufratu już na

Gniew Eufratu już na północnym froncie Rakki jest. Takze myślę że kurdowie jako pierwsi zdobędą to miasto. Pytanie tylko czy trump zdecyduje się na otwarty konflikt z Iranem i Rosją, czy będzie tlko działał przez swoje bojówki.

Portret użytkownika Zenek ;)

Ważniejsze jest pytanie

Ważniejsze jest pytanie

"czy zdobycie Rakki WYZWOLI OCZEKIWANE biblijne zdarzenia"....

czy też może znowu para pójdzie w gwizdek jak z wieloma wcześniejszymi NA PEWNO PEWNYMI ukazaniami się koziomordego (czyli masciacha)..... jego hitlerowskim wiernym.....

Skomentuj