Amerykańskie „sztuczne Słońce” było w stanie utrzymać reakcję termojądrową

Kategorie: 

Źródło: NASA

Badaczom z Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii udało się przeprowadzić reakcję fuzji termojądrowej z nieco mniejszą energią niż potrzeba do samopodtrzymującego się procesu. Czas retencji okazał się bardzo krótki, ale reaktor syntezy laserowej był praktycznie w stanie stworzyć samowystarczalny proces co jest przełomem.

 

Zespół ponad 100 naukowców opublikował wyniki czterech eksperymentów, w których osiągnięto stan spalania plazmy. W połączeniu z wynikami eksperymentów przeprowadzonych w sierpniu 2021 r., zdaniem fizyków, pozwala to zbliżyć się do nowego kamienia milowego: kiedy paliwo termojądrowe może nadal „spalać się” i wytwarzać więcej energii, niż zużywa do zainicjowania reakcji.

 

Naukowcy na całym świecie od dziesięcioleci pracują nad technologią syntezy jądrowej, próbując różnych podejść. Trzydzieści pięć krajów współpracuje nad projektem w południowej Francji o nazwie ITER (Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termojądrowy), który wykorzystuje ogromne magnesy do manipulowania przegrzaną plazmą. Oczekuje się, że zacznie działać w 2026 roku.

 

W projekcie amerykańskich naukowców 192 lasery są wykorzystywane do inicjowania reakcji termojądrowej w plazmie. Podgrzewają materię do około 100 milionów stopni, tworząc ciśnienie w komorze reaktora o około 50% większe niż wewnątrz Słońca. Naukowcom udało się stworzyć płonącą plazmę i utrzymać substancję w tym stanie tylko przez jedną bilionową sekundy, ale to wystarczyło, aby uznać eksperyment za sukces.

 

W 2020 roku naukowcom udało się wytworzyć około 0,17 megadżuli energii, ale zainicjowanie procesu zajęło 1,9 MJ. W eksperymentach przeprowadzonych w sierpniu 2021 roku, po modernizacji instalacji, fizycy byli w stanie wygenerować już 1,3 MJ, co bardzo zbliża nas do samopodtrzymującej się reakcji.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Marcin Jachowicz

Jakby na to nie patrzeć to

Jakby na to nie patrzeć to jedno jest pewne otóż amerykanom najlepiej jednak wychodzi bombardowanie cywilów i wprowadzanie dymokracji na świecie. Nie łudzcie się że jakikolwiek dobry wynalazek zostanie udostępniony ludziom, gdyż od dawna wiadomo że szataniści polityczni nie zajmują się charytatywną działalnością. Ale dojeniem i ubojem bydła. Kto tego nie rozumie ten ma pilota od telewizora zamiast łba.

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Jeśli cywilizacja nie zdąży

Jeśli cywilizacja nie zdąży ze samozniszczeniem nuklearnym - zdąży na samolikwidację z chwilą kiedy uruchomi setki, tysiące tokamaków itp. producentów ciepła. I nic to, że zredukujemy - o ile wcześniej nie zatoniemy - CO2 do stanów poniżej wszelkich norm - produkując ogromne ilości termonuklearnego ciepła i tak podgrzejemy planetę poza wszelkie dopuszczalne granice - i stanie się koniec... Ja bym się nie cieszył na pierwszą stabilnie działającą elektrownię opartą na "czystej termonuklearnej energii" bo to będzie naszej planety i nas definitywny koniec, nasze energetyczne rozpasanie do kt. już teraz i zawsze mieliśmy i mieć będziemy skłonność nas zabije...

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika Kwazar

Koreańczyki,Chińczyki,ruskie

Koreańczyki,Chińczyki,ruskie i reszta świata, też nad tym pracuje i ma coraz lepsze osiągnięcia. Tu się Amerykanie niczym nie wróżniają. Wszyscy odkrywcy do dzisiaj, DEPTAJĄ W MIEJSCU Jedni dłużej, drudzy krócej. PROBLEM, nadal zaczyna się z samego początku. Niby idzie ale się NIESTETY nie da.  

Skomentuj