Amerykańskie służby przyznały do szpiegowania użytkowników Facebooka, Google i Apple

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Za oceanem trwa właśnie burza na temat szpiegowania obywateli przez służby. Wielki Brat bez skrępowania korzysta ze zdobyczy technologicznych. Wszystkie rozmowy telefoniczne są przeglądane na co dzień. Nie potrzeba do tego kontroli sądowej. Służby po prostu mają powyciągane terminale do systemów informatycznych i widzą wszystko, co pojawia się w postaci cyfrowej.

 

Pamiętam wielkie oburzenie znajomych Brytyjczyków, gdy ich rząd postanowił wprowadzić dowody osobiste. Twierdzili oni, że nie są zwierzętami i to oburzający pomysł. My mamy dowody osobiste od lat i nikt nawet przez sekundę tak nie pomyśli. Podobnie wygląda sytuacja z wszechobecnym szpiegowaniem obywateli. Tam jeszcze się to zauważa jako nieprawidłowość u nas to już normalność.

 

W USA trwa właśnie wielka afera i padają kolejne nazwy wielkich koncernów zobowiązanych prawem do przekazywania wszelkich informacji. My w Polsce mamy tak od dawna. U nas ma to nawet uczoną nazwę, retencja danych i do inwigilacji użytkowników ustawowo zobowiązuje się dostawców telekomunikacyjnych. Ten stan trwa od dawna i dotyczy całej naszej aktywności w sieci. Na dodatek każdy z nas nosząc telefon komórkowy pozwala władzy na dokładną lokalizację swojej pozycji i do takich danych też nasze polskie służby mają łatwy dostęp. Bardzo czesto korzystają ze swoich uprawnień i Polacy są jednym z najbardziej szpiegowanych społeczeństw w Europie.

 

W inwigilacje w USA dokładnie tak samo zamieszane są lokalne firmy telekomunikacyjne jak Verizon i globalne korporacje istotne dla rynku IT, takie jak Google, Facebook czy Apple. Skoro służby na potęgę szpiegują Amerykanów to z pewnością podobnie wygląda sytuacja w przypadku użytkowników z innych krajów. Na razie jednak się na ten temat nie mówi. W USA tłumaczy się obywatelom, że inwigilacja jest ważnym elementem wojny z terroryzmem. Wszystko to postępuje jednak tak szybko, że za chwile trudno będzie powiedzieć, co jest gorsze: zagrożenie ze strony terrorystów czy tyrania współczesnej władzy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika komar

Jakiś czas temu zalogowałem

Jakiś czas temu zalogowałem się na moje konto bankowe, robiłem symulację pożyczki gotówkowej. Następnego dnia oczywiście telefon z banku w tej sprawie (mimo, że sobie tego nie życzyłem) i dwa telefony Z INNYCH BANKOW w tej sprawie! Banki beztrosko wymieniają między sobą wszystkie informacje! Ale co tam banki... Nawet na tej stronie widać jak działają mechanizmy przetwarzania danych. Zauważcie, że banery z reklamami odpowiadają treściom wpisywanym w wyszukiwarce google. W moim przypadku jest to reklama biżuterii - wyszukiwałem ostatnio na tym komputerze informacji dotyczących obrączek ślubnych i producentów biżuterii. Zauważcie, że na podstawie treści wpisywanych w google padły zarzuty dla Katarzyny W. Zauważcie, że wystarczy skojażenie treści googla, zdjęć z 'fejsa' i numeru telefonu wystarczy, żeby wiedziec o człowieku wszystkiego! Co lubi, z kim się spotyka, czym się interesuje, czym się zajmuje w pracy i po pracy... Jeśli podał numer komórki w którymś z serwisów (a nawet google sie tego upomina przy logowaniu do maila) to można jegomościa zlokalizowac z dokłądnością do kilku centymetrów. To nie są tajne informacje - wystarczy trochę się zastanowić, rozejżeć, żeby to zrozumieć.

Portret użytkownika euklides

Dowód osobisty, czyli

Dowód osobisty, czyli dokument, który dowodzi, że ja to jestem ja. Problem pojawia się jak ktoś komuś ukradnie albo pożyczy dowód tożsamości. Wtedy dowód tożsamości okazuje się niczego nie dowodzić. Dlatego poprawna nazwa to identyfikator, a nie żaden dowód osobisty. No ale "identyfikator" brzmi ch...o i od razu kojarzy się z obozem koncentracyjnym. Tak samo pozwolenia na wjazdy, wyjazdy oraz ich ewidencja też pachnie jakimś więzieniem, więc mamy  "paszporty" czy "wizy". Ciekawe jakiego słowa dorobią się podsłuchy Język

Portret użytkownika Pako <><

  Zgotują masie takie getto,

  Zgotują masie takie getto, że to co zrobili faszyści i Komuniści z ludzką wolnością to było nic. Trzecia Bestia = globalizacja. Ale to już jej agonia.
Dlatego zamiata ogonem kogo się jeszcze da.
  Z pozdrowieniami
klubmaksymilian.pl
 

Portret użytkownika Tikho

Czuję się szpiegowany na

Czuję się szpiegowany na Pejs-buku ;-;. Pewnie wszystko widzą to, co wstawiam z Waszej strony i z nowej StopSyjonizmowi. Zamkną mnie.
 
A tak na serio, niech widzą, że są ludzie którzy piszą o tym na necie i pokazują to na ulicach ;D 

Portret użytkownika Medium

Tikho napisał: Czuję się

Tikho wrote:

Czuję się szpiegowany na Pejs-buku ;-;. Pewnie wszystko widzą to, co wstawiam z Waszej strony i z nowej StopSyjonizmowi. 
Wiele nazwisk można nauczyć się na tej drugiej stronie i jej podobnych. Aż dech zapiera, skąd się te dane biorą... No i kto to finansuje.
Jednego nazwiska na takich stronach nie znalazłam, a pisał o nim w "Przesłaniu pana Cogito" Zb. Herbert (nawet ongiś czytając nie wiedziałam, że to jest nazwisko! ).
Te stronki powstają w wyniku walk pomiędzy wielkimi możnymi rodami, a finansować je musi konkurencja. Konkurencja tak wielka, że aż strach pisać.
Żeby rozwiązać tę zagadkę, zachęcam do przeczytania w/w lektury Smile

Portret użytkownika RAM

Mnie jeuż ścigają za sianie

Mnie jeuż ścigają za sianie wrogiej propagandy przeciwko "narodowi izraleskiemu" Syjonistów nalezy oddać pod Trybunał Międzynarodowy i skazać za zbrodnie przeciwko ludzkości. To taki sam ustrój jak faszyzm, czy bolszewizm.
To nieprawda, że syjonizm to "walka narodu izraelskiego o prtzetrwanie na wrogim kontynencie jak podaj samych siebie. To gorzej niż faszyści a ich służby stosują skrytobójstwo na wielką skalę.

Portret użytkownika b@ron

RAM...powiedz mi ,co się

RAM...powiedz mi ,co się dzieje z naszym narodem...??? tak więc wielce mamy demokrację ,tyle że musisz lubić i wyznawać to co ci każą ,bo inaczej bedą cię ścigać...hmmm...a może polski już nie ma???

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj