Amerykańskie służby przygotowują komputer kwantowy zdolny do złamania każdego szyfru

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Od jakiegoś czasu wiadomo, że korporacja Google używa komputerów kwantowych, które pomagają w segregowaniu graficznych zasobów Internetu. Okazuje się jednak, że podobny projekt ma również okryta złą sławą amerykańska agencja NSA. Ich celem jest możliwość złamania dowolnego szyfru stosowanego, przez użytkowników sieci.

 

Według informacji z gazety Washington Post, powołującej się na dokumenty wykradzione przez Edwarda Snowdena, w NSA buduje się, lub już zbudowano, komputer kwantowy zdolny do złamania każdego szyfru. stosowanego przez dążących do zachowania prywatności użytkowników.

 

Dzięki zastosowaniu kwantowych komputerów możliwe jest dokonywanie niewyobrażalnych ilości obliczeń, niedostępnych dla standardowych maszyn liczących. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dane w takich maszynach liczących są reprezentowane przez dany stan kwantowy a jego zmiany odpowiadają procesowi obliczeniowemu zaplanowanemu odpowiednim algorytmem. Wrogiem takiego systemu jest zjawisko dekoherencji powodującej określanie superpozycji kwantowej do postaci stanów stacjonarnych. Tym niemniej prace przy budowie tego typu maszyn liczących trwają i to nie bez sukcesów.

Gdy weźmie się pod uwagę fakt, że na projekt ten NSA ma zamiar wydać oficjalnie 80 milionów dolarów można uwierzyć w to, że taki komputer będą oni mieli bardzo szybko, a być może już go mają. Rozwój możliwości szpiegowskich ze strony służb amerykańskich rośnie i jak widać nikt nic sobie nie robi z ogólnoświatowego oburzenia ze względu na totalitarne zapędy władz USA.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika colleeman

Na chwilę obecną komputer

Na chwilę obecną komputer kwantowy jest w stanie dodać do siebie dwie cyfry. Nawet nie liczby. Ale postęp ruszy w systemie geometrycznym. Naukowcy wykożystują ciekawą zdolność kwantów do bycia w dwóch miejscach jednocześnie. I tu widzą przyszłość. Pomyślcie tylko, że taki "procesor" bez strat energi mógłby generować w kwantach zarówno jedynkę jak i zero w tym samym czasie. Moc obliczeń logicznych mogłaby się stać nieskończona. Łamanie kodów dostępu zajmowałoby setne sekundy a sprawca nie do wykrycia. Kto posiądzie tę technologię będzie władał światem.

Portret użytkownika koszerr umysłów

Wy tu znów pitu pitu, a

Wy tu znów pitu pitu, a tymczasem w Indiach pewien kierowca taksówki uśpił i zgwałcił 33-letnią Polkę jadącą z 2-letnim dzieckiem do Delhi. Kobieta obudziła się na jakiejś podrzędnej stacji kolejowej, a obok niej płakała roztrzęsiona córka...

Portret użytkownika sel

to nie będzie kwantowy

to nie będzie kwantowy komputer, który deszyfruje szyfry lecz "jumper", który je łamie poprzez znalezienie się (kwantowo) w miejscu gdzie powstawały.
W ten sposób ominiete zostaną reguły gry, czyli szyfry niedekodowalne.
 
(to cos podobnego jak 'efekt naładowanej bariery", tyle że w odniesieniu do "śladu czas/miejsce").
 
Wiem, że brzmi dziwnie, ale nie ma na to rady Lol
Właśnie wkraczamy w erę, która przeraża nawet mnie: epoka retrospekcji w poszukiwaniu dowodów i ...likwidowaniu przyczyn.

Strony

Skomentuj