Amerykański superkomputer pokonał barierę eksaskalową i stał się najszybszym na świecie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Stanom Zjednoczonym udało się zbudować pierwszy na świecie „prawdziwy” superkomputer eksaskalowy, spełniając obietnicę złożoną prawie siedem lat temu przez prezydenta Obamę i zapoczątkowując nową erę mocy obliczeniowej.

Jak dotąd najszybsze superkomputery na świecie działały w petaskali, osiągając biliardy obliczeń na sekundę. Exascale przenosi to na zupełnie nowy poziom, osiągając kwintyliony operacji na sekundę. Skonstruowany w National Laboratory w Oak Ridge Departamentu Energii w Tennessee superkomputer Frontier był pierwszym znanym na świecie superkomputerem, który osiągnął szybkość procesora 1,1 eksaFLOPS (1,1 trylionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, czyli FLOPS). 

 

Wynik został potwierdzony w teście porównawczym o nazwie High-Performance Linpack (HPL). Choć brzmi to imponująco, ostateczne granice możliwości Frontiera są jeszcze bardziej oszałamiające: teoretycznie superkomputer jest w stanie wykonać do 2 trylionów obliczeń na sekundę, zgodnie z laboratorium Oak Ridge.

 

Jeśli jednak odrzucimy teorię, to w kompilowanym dwa razy w roku TOP500 - rankingu najpotężniejszych superkomputerów na świecie - pierwszorzędne znaczenie ma ustandaryzowany standard HPL; Debiut Frontiera oznacza, że ​​jest on obecnie uważany za najszybszy system na świecie w tej elitarnej klasie maszyn.

 

Z dokładnym wynikiem HPL wynoszącym 1102 exaFLOPS, Frontier jest nie tylko najpotężniejszym superkomputerem w historii — to także pierwsza prawdziwa maszyna exaFLOPS.

 

Technicznie barierę eksaskalową po raz pierwszy przełamał w 2020 r. projekt przetwarzania rozproszonego [email protected], który zajmuje się różnymi problemami medycznymi. Jednak Frontier jest pierwszą prawdziwą maszyną eksaskalową, ponieważ przetwarzanie nie było rozproszone na wielu komputerach domowych, jak w przypadku [email protected].

Informatycy od wielu lat pracują nad osiągnięciem eksaskalowego kamienia milowego, który reprezentuje nowy poziom mocy obliczeniowej dla rozwiązań obliczeniowych bardzo złożonych problemów obejmujących ogromne ilości danych, takich jak modelowanie systemów klimatycznych, opracowywanie nowych rodzajów materiałów i leków oraz wnikanie w najgłębsze tajemnice fizyki.

 

Postęp w tej dziedzinie jest niemal tak szybki, jak w przypadku samych superkomputerów. Przez ostatnie dwa lata maszyną numer jeden był japoński superkomputer Fugaku, który w 2020 roku obliczył 415,5 biliarda FLOPS (415,5 petaFLOPS).

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

A to jeszcze nie koniec w

A to jeszcze nie koniec w rozumieniu przeze mnie pewnej rzeczywistości Smile W jankach, superkomputer u ptasimoóżdżków rządzi a w Polsce bez tego, pewien "repryzentant polaskawej wielkości rzeczywistej względnej " TO ON CHCE !  "Poseł Konfederacji za amerykańską bronią nuklearną w naszym kraju" Ten debil ma ochotę z nas wszystkich zrobić grilla Ale słodki DEBILU imprezowiczu zbłąkany, BEZE MNIE Lol Ciebie, to spoko, mają zgrilować, bo ci się to ETYCZNIE należy. 

Portret użytkownika Medium

Wyścig do dyktatu NWO trwa. 

Wyścig do dyktatu NWO trwa. 

Z Ukrainy wywozi się resztki ich ubiegłorocznych plonów, nie dlatego, żeby świat nakarmić, tylko żeby powtórzyć ukraiński głód lat dwudziestych. Ludzi z terenów zamieszkałych na terytoriach szczególnie interesujacych dla Izraela nadal metodycznie się wybija, gdy nie chcą stanowić dla nazistów miejscowych i przybyłych żywej tarczy.

Jak zamierzano metodycznie wybić uzywając broni biologicznej od 2015 roku opowiada w ponad 4-godzinnym briefingu z 18 maja br. Maria Zacharowa: https://rutube.ru/video/f9322970a458618219bace2fdfb6ec36/ . Temat metodycznych działań biologicznych poruszony w pierwszej godzinie briefingu.

Zastanawiam się, czy w obliczu dzisiejszych czasów nie poczekać z wizytami u specjalistów do czasu, gdy neofaszyzm zostanie pokonany?

Jestem pewna, że Amerykanom NIE UDA SIĘ.

Portret użytkownika orka

Jesteś w błędzie, nikt w

Jesteś w błędzie, nikt w ukraińskim kraju z głodu umierał nie będzie bo przecież mają otwarte wrota na wjazd do jewropy a jako "uchodźcy" otrzymali specjalne przywileje, więc o nich się nie martw. Jeśli będzie głód to w Polsce, już dziś wywożą na ukrainę co tylko się da upłynnić na upalandii i sprzedają ze stukrotnym przebiciem. Czy są jakieś cła, kontrole? Nawet straż graniczna nie ma nic do powiedzenia w telewizji, władza dała zielone światło więc siedzą cicho. 

Portret użytkownika orka

Jesteś w błędzie, nikt w

Jesteś w błędzie, nikt w ukraińskim kraju z głodu umierał nie będzie bo przecież mają otwarte wrota na wjazd do jewropy a jako "uchodźcy" otrzymali specjalne przywileje, więc o nich się nie martw. Jeśli będzie głód to w Polsce, już dziś wywożą na ukrainę co tylko się da upłynnić na upalandii i sprzedają ze stukrotnym przebiciem. Czy są jakieś cła, kontrole? Nawet straż graniczna nie ma nic do powiedzenia w telewizji, władza dała zielone światło więc siedzą cicho. 

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Media wszędzie robią z

Media wszędzie robią z bandytów bohaterów, a o prawdziwych sprawach milczą.

Pentagon przyznał się do prowadzenia BioLabów na ukrainie :

https://greatgameindia.com/pentagon-admits-biolabs-ukraine/

"W niedawnym dokumencie Pentagon przyznał się do prowadzenia 46 laboratoriów biologicznych na Ukrainie, ale twierdzi, że są to pokojowe wysiłki na rzecz poprawy bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego, nadzoru nad chorobami, bezpieczeństwa chemicznego i gotowości do reagowania na epidemie i pandemie, takie jak COVID-19 ."

Ciekawe co by powiedzieli amerykańce, gdyby okzało się, że Rosja ma tyle biolabów, do produkcji broni biologicznej, na terenie usa?

Mini sraczuszka? Czy coś więcej, jak za czasów Kryzysu Kubańskiego, kiedy Ruscy postawili tam parę rakietek?

*biggrin**biggrin*

 

Portret użytkownika ARTUR

Fajna zabawka na zdobycie

Fajna zabawka na zdobycie nowych grantów lub zamówień na obsługę nowych filmów bez aktorów ale z laleczkami komputerowymi . Jak dotąd przez 50 lat żaden postęp techniczny który jest ogłaszany nie wpłynął na sposób mojego życia , pracy lub wypoczynku i myślę że w takim prymitywie już zakończę żywot . Wszystkie nadzieje na postęp który ułatwi życie już dawno przesłałem do lamusa mózgu i skupiłem się na sposobie przeżycia i lawirowaniu aby " nie dać się zjeść " systemowi Smile

Strony

Skomentuj