Amerykański statek USS Portland przetestował potężny laser zestrzeliwując drona

Kategorie: 

Źródło: BAE Systems

Amerykańska marynarka wojenna przeprowadziła test broni laserowej zamontowanej na statku USS Portland. Strzelano do drona, a test po raz kolejny potwierdził przydatność nowej broni. 

 

Działo laserowe znane jako - Laser Weapon System Demonstrator (LWSD) Mk 2 Mod 0, powstawało od kilku lat w kooperacji z Boeingiem oraz brytyjskim BAE Systems. Teraz technologia wchodzi w fazę dojrzałą projektu i rozpoczynają się testy bojowe tego uzbrojenia. 

 

Sam test odbył się 16 maja w nieokreślonym miejscu na Oceanie Spokojnym. Nie wiadomo, czy tegontypu laser jest zamontowany tylko na USS Portland, czy też amerykańska armia prowadzi testy na kilku jednostkach. 

To nie pierwszy raz, kiedy US Navy instaluje system broni laserowej na swoich statkach. Wcześniej, działo laserowe zostało zamontowane na USS Ponce. Statek ten, w latach 2014 - 2017 został wyposażony w system laserowy LaWS. Obecnie testowany laser z USS Portland ma moc 150 kilowatów i jest znacznie potężniejszy niż laser zamontowany na USS Ponce.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"przetestował potężny laser

"przetestował potężny laser zestrzeliwując drona" I o tą niewydajność chodzi.Naiwnością jest przypuszczenie, że tylko janki testują broń laserową.Robią to samo i nawet z jeszcze większym powodzeniem Chiny i Rosja. Jednak wnioski jakie płyną z tych testów, są zgoła odmienne.Laser to przede wszystkim dzisiaj, nadal przerost formy nad treścią.Wydatkowanie ogromnych energi za niewiele efektów (nietrudnych w sumie do zniwelowania) i za ogromne pieniądze.Sparawa mimo to jest rozwojowa.Niezapominajmy w tym miejscu o historii broni, gdzie wiele cudownych pomysłów sprzed wybuchu II WŚ w trakcie jej trwania szybko okazało się zwykłymi NIEWYPAŁAMI ! jak pancerniki gąsienicowe lądowe wieloarmatniolufowe Lol oraz linie Maginota i inne linie nie do zdobycia oraz ...nietoperze zapalające ! 

Portret użytkownika Danny

Wiecie, że nawet najlepsze

Wiecie, że nawet najlepsze lustro się przegrzeje bo pochłania energię cieplną, a po za tym laser można teoretycznie wzmacniać ile się chce zależy to tylko od dostępnej technologii. Zobaczyli byście jak zachowa się takie lustro przy laserze np. o mocy 1000GW, powinno przeciąć jak masło.  

Portret użytkownika Quark

Każda broń automatycznie

Każda broń automatycznie powołuje do istnienia jakąś anty-broń ,nie inaczej jest w tym przypadku bo akurat przed laserem bardzo łatwo jest się zabezpieczyć .. wystarczy zamiast farbą pokryć samolot , pocisk czy cokolwiek innego powłoką lustrzaną i po problemie. Laser to zabawka dla dzieci .. broń cząsteczkowa - fazery modulowane , pola siłowe (osłony) nad tym trzeba popracować (albo zwyczajnie wreszcie odtajnić bo jest co..) . A już wogóle najlepiej wyzbyć się chciwości ,rządzy władzy i posiadania ,które to cechy są żródłem wszelkiego zła naszej "cywilizacji" i dopiero potem będzie można zacząć budować nowy wspaniały świat bez wojen i wyzysku bo inaczej podzielimy los naszych poprzedników , których kości bieleją we wszystkich wykopaliskach.

Portret użytkownika emel

Quark wrote: Laser to zabawka

Quark wrote:
Laser to zabawka dla dzieci .. broń cząsteczkowa - fazery modulowane , pola siłowe (osłony) nad tym trzeba popracować (albo zwyczajnie wreszcie odtajnić bo jest co..)

Możesz zacząć pracować nad tym już dzisiaj. Przy okazji popracuj nad hipernapędem i wehikułem czasu. A gdyby udało się przy okazji opracować jakąś magiczną różdżkę, będziesz mógł ją dodawać gratis to tych wynalazków.

Portret użytkownika euklides

Tak się zastanawiam czy te

Tak się zastanawiam czy te lasery to nie lipa, bo pokrycie np. drona powierzchnią lustrzaną może zapewnić niepenetrowalny "pancerz". Jeszcze załoga sama sobie wyrządzi szkodę obrywając rykoszetem, tak jak to było z użyciem gazów bojowych w czasie I WŚ, gdzie po zmianie kierunku wiatru żołnierze zagazowywali się sami.

Skomentuj