Amerykański satelita może eksplodować w przestrzeni kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Należący do AT&T, amerykański satelita telekomunikacyjny Spaceway-F1 może wkrótce eksplodować na orbicie okołoziemskiej. Urządzenie uległo uszkodzeniu w grudniu 2019 roku. Doszło do przegrzania baterii co zagroziło poważnymi konsekwencjami z wybuchem satelity na orbicie włącznie.

 

Ten satelita został uruchomiony w 2005 roku za pomocą rosyjsko-ukraińskiej rakiety Zenit-3SL, zrealizowany w ramach projektu Sea Launch. Satelita został wyprodukowany i opracowany przez korporację Boeing, a jego okres działania przewidziano na co najmniej 12 lat. Po wystąpieniu uszkodzenia satelity, operator satelitarny DirecTV w pośpiechu rozpoczął wycofywanie Spaceway-F1 z orbity geostacjonarnej na wysokości 35 786 kilometrów, na której działa najwięcej satelitów telekomunikacyjnych. Istniały poważne obawy , że satelita wybuchnie z powodu uszkodzenia pokładowych baterii.

 

Według Boeinga satelita rzeczywiście może zostać zniszczony. Najprawdopodobniej stanie się to podczas następnego ładowania. Zdaniem ekspertów rzeczywiście może dojść do wybuchu satelity Spaceway-F1. Obecnie satelita jest zasilany tylko przez panele słoneczne, ponieważ jest oświetlony przez Słońce, ale pod koniec lutego Spaceway-F1 znajdzie się w cieniu Ziemi i będzie musiał włączyć akumulatory. A właśnie tego należy obecnie szczególnie unikać.

 

Zanim dojdzie do deorbitacji Spaceway-F1 może się jeszcze dużo wydarzyć. Gdyby rzeczywiście doszło do eksplozji na orbicie, będzie to oznaczało spore problemy, ponieważ wytworzy to chmurę szczątków, które zaczną stwarzać zagrożenie dla innych satelitów lub załogowych stacji kosmicznych. Posprzątanie skutków takiego wybuchu nie będzie proste i nawet obecnie nie posiadamy obecnie technologii umożliwiającej nam posprzątanie przestrzeni kosmicznej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gość50

proponuję go zestrzelić

proponuję go zestrzelić rakietą tak jak już w przeszłosci robiono z satelitami i nic złego się nie działo. przypuszczam że spłonęły w atmosferze i żadne szczatki po orbicie nie latały i nie uszkadzały innych satelitów.

Skomentuj