Amerykański sarkofag nuklearny na Pacyfiku pęka i może dojść do skażenia oceanu

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

Istnieje niebezpieczeństwo zatrucia Pacyfiku przez odpady radioaktywne pochodzące z prób jądrowych przeprowadzonych przez Stany Zjednoczone w latach 1946-1958. Zostało to ogłoszone podczas spotkania w stolicy stanu wyspiarskiego Fidżi w Suva. Informacje ujawnił António Guterres - Sekretarz Generalny ONZ.

 

Hildi Heinee, prezydent Wysp Marshalla, jest poważnie zaniepokojona tym, że istnieje ryzyko wycieku odpadów radioaktywnych, które zostały tam zatopione. Obecny stan betonowej kopuły cmentarzyska substancji radioaktywnych szybko się pogarsza.

Sekretarz generalny ONZ mówi o składowaniu około 85 tys. metrów sześciennych odpadów radioaktywnych pod betonową kopułą, zbudowaną przez Stany Zjednoczone w gigantycznym kraterze utworzonym na wyspie Runit (Eniwetok Atoll, Wyspy Marshalla) po próbie jądrowej w maju 1958 roku. Zrzucono tam skażoną ziemię i radioaktywne popioły z wielu innych wysp, na których Waszyngton wysadził ładunki jądrowe i wodorowe. Wszystkie te odpady zalano betonem o grubości warstwy zaledwie 45 cm.

 

Miejscowi nazywają to radioaktywne miejsce trumną nuklearną. W betonie odsłoniętym przez dziesięciolecia pojawiły się pęknięcia, które pod wpływem silnych tropikalnych cyklonów będą się powiększać. To z kolei może doprowadzić do całkowitego zniszczenia kopuły i wycieku radioaktywnych odpadów do oceanu.

 

„Wszyscy wiemy, że Pacyfik stał się miejscem destrukcyjnych testów jądrowych” - powiedział Guterres. „Konsekwencje tego były bardzo dramatyczne dla zdrowia ludzkiego i zatrucia wód oceanicznych”. Mieszkańcy regionu nadal potrzebują pomocy w eliminowaniu skutków testów jądrowych.

 

Od 1946 do 1958 roku Pentagon przeprowadził 67 testów broni jądrowej na ziemi, w powietrzu i z łodzi podwodnej na Wyspach Marshalla (tj. około jedna eksplozji raz na dwa miesiące).

 

W 1952 r. na atolu Eniwetok przeprowadzono pierwszy na świecie test broni termojądrowej. Najbardziej znany test o nazwie kodowej Bravo miał miejsce na tym samym atolu 01 marca 1954 r. Wybuchła wówczas bomba wodorowa o mocy 15 megaton, czyli tysiąc razy więcej niż moc bomby zrzuconej na Hiroszimę w sierpniu 1945 r. Radioaktywny popiół osiadł na powierzchni 7 tysięcy mil kwadratowych (ponad 18 tysięcy kilometrów kwadratowych). Według Ministra Zdrowia Wysp Marshalla, skażone miejsce pokryte były białą substancją proszkową. „Nikt nie wiedział, że były to opad radioaktywny i dzieci bawiły się w tej pianie”.

 

Wybuchy jądrowe spowodowały, że kilka wysp zostało dosłownie zniszczonych. Inne, według międzynarodowych ekspertów, prawie na zawsze pozostaną niezdatne do zamieszkania z powodu wysokiego poziomu promieniowania. Według rządu Wysp Marshalla śmiertelność z powodu raka jest jedną z najwyższych na świecie.

 

Prace nad wyeliminowaniem skutków wybuchów jądrowych i odkażenia terytorium rozpoczęły się w 1977 roku. Cztery tysiące żołnierzy amerykańskich wysłano na Wyspy Marshalla w celu zebrania i zmagazynowania 73 tysięcy metrów sześciennych radioaktywnej gleby. Prace nad stworzeniem nuklearnego sarkofagu na wyspie Runit zostały zakończone w przeciągu trzech lat. Sześciu uczestników tej operacji, na którą wydano 218 milionów dolarów, zmarło w trakcie pracy. Założono, że betonowy sarkofag stanie się tymczasową ochroną, dopóki nie zostanie wynaleziona bardziej niezawodna metoda usuwania odpadów jądrowych. Jednak w ciągu ostatnich czterdziestu lat nic nowego nie zostało wymyślone i zrobione w tej sprawie.

 

Według doniesień mediów wśród substancji radioaktywnych zakopanych na Runite są najbardziej niebezpieczne z nich, tj. pluton-239, którego okres półtrwania wynosi 24 100 lat. Eksperci twierdzą, że tylko dach nuklearnego sarkofagu jest wykonany z betonu, a jego ściany i dno są pochodzenia naturalnego. Dlatego nie mają wątpliwości, że woda morska przeniknęła już do wnętrza sarkofagu, a zniszczenie betonowej kopuły tylko pogorszy i tak już niebezpieczną sytuację. Tymczasem rząd Wysp Marshalla, który od 1986 roku pozostaje w wolnym związku ze Stanami Zjednoczonymi, nie dysponuje żadnymi środkami na wzmocnienie pokrywy trumny jądrowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika zolik

 

 

1 I piąty anioł zatrąbił:
i ujrzałem gwiazdę1, która z nieba spadła na ziemię,
i dano jej klucz od studni Czeluści2.
2 I otworzyła studnię Czeluści,
a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca,
i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze.
3 A z dymu wyszła szarańcza3 na ziemię,
i dano jej moc, jaką mają ziemskie skorpiony.
4 I powiedziano jej, by nie czyniła szkody trawie na ziemi ani żadnej zieleni, ani żadnemu drzewu,
lecz tylko ludziom, którzy nie mają pieczęci Boga na czołach.
5 I dano jej nakaz, by ich nie zabijała,
lecz aby pięć miesięcy cierpieli katusze.
A katusze przez nią zadane są jak zadane przez skorpiona, kiedy ugodzi człowieka.
6 I w owe dni ludzie szukać będą śmierci,
ale jej nie znajdą,
i będą chcieli umrzeć, ale śmierć od nich ucieknie.

Portret użytkownika Kwazar

Czernobyl,Fukushima

Czernobyl,Fukushima,Amerykański sarkofag pęka o innym, ruskim to nawet na razie nie słyszeliśmy, a też może już pęka?Poza tym mamy jeszcze tysiace ton radioaktywnych pyłów, wyrzuconych do atmosfery podczas testów jądrowych i aktywnych przez kolejne tysiące lat. Unoszą się dalej wiatrem niesione, są drobniejsze niż mąka zmieszana z powietrzem.Dla człowieka chorobo zabójcze. Nic to jednak ...TO NIC ! Ponieważ od dawna mnie zapewniają, że to właśnie: Palenie powoduje raka i jest szkodliwe dla zdrowia i na zęby i na bezpłodność i na urodę oraz niepogodę i na lato jesień zimę i na inną aerenchymę.Czyli mam nie szukać przyczyn daleko, jak mnie kres przedwczesny życia dopadnie rakiem ucięty. Bo po co ? To palenie mi zaszkodziło bo w ogóle wiadomo Palenie szkodzi zdrowiu....chociaż nie palisz.

 

----> Przepraszam wszystkich za moje wypowiedzi jeśli tylko czują się nimi w jakikolwiek sposób urażeni .Cierpię bowiem na sztuczną inteligencję.

 

Portret użytkownika minoduesp

Nic z tym nie zrobiono bo

Nic z tym nie zrobiono bo mają to GDZIEŚ ! Wygrzebali dziurę w ziemi i nakrywli przykrywką z betonu .. też mi zabezpieczenie. Po pierwszym wybuchu atomowym wiedziano już wszystko (!) , poco więc robili kolejne "próby" ? Doskonale wiedzieli ,że materiał radioaktywnego rozpadu nie znika ale gdzieś opaść musi i tam pozostanie , mimo to odpalali kolejne bomby ! Co za AROGANCJA z IGNORANCJĄ  w jednym. (I to nie tylko USA ale także Francja i ZSRR ) i jak tu się dziwić mieszkańcom kosmosu ,że omijają ziemię szerokim łukiem .

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Strony

Skomentuj